Wracamy do punktu sprzed lockdownu

21 Października 2020

Według wczorajszych danych GUS przemysł we wrześniu się odbił. Rolnictwo pozostaje jednak w kryzysie

Wrzesień upłynął pod znakiem wzrostu sprzedanej produkcji – względem ubiegłego roku odnotowano poprawę o 5,9 proc. To pierwsze tak optymistyczne dane z czasu pandemii.

Jak donosi GUS, wzrost odnotowano w 23 spośród 34 działów przemysłu. – Dotyczył zarówno działów typowo eksportowych, jak i branż dostarczających swoje towary dla budownictwa. Powróciliśmy do poziomu z lutego, czyli ostatniego miesiąca sprzed silnego wpływu pandemii na produkcję. Można powiedzieć, że zaczynamy od punktu wyjścia – ocenia Jakub Olipra, ekonomista i analityk w Credit Agricole.

Największy wzrost dotyczył naprawy, konserwacji i instalowania maszyn i urządzeń – w tym przypadku wyniósł prawie 50 proc. Równie istotne skoki sprzedaży odnotowano w produkcji urządzeń elektrycznych (26,6 proc.) oraz komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (22,8 proc.). Niewykluczone, że nabywcy postanowili unowocześnić swoją infrastrukturę, być może licząc się z kontynuacją zdalnej pracy.

Poprawiła się też produkcja mebli (15,8 proc.) i wyrobów z drewna (14,1 proc.) – jednocześnie nieznacznie wzrosły ceny ich produkcji, co świadczy o tym, że branża odbudowuje się po lockdownie z marca i kwietnia, gdy większość zakładów meblarskich...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024

Kiedy wykonać zabieg T-1 w zbożach?

Zabieg T-1 w zbożach najczęściej przeprowadza się po ruszeniu wegetacji, od końca fazy krzewienia (BBCH 29), w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32). Termin ochrony jest ruchomy i zależy od warunków pogodowych w danym roku uprawy i intensywności porażenia przez dominującą chorobę na plantacji.

22 Marca 2024

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

22 Marca 2024