Publikacje » Prowadzenie działalności » Ulgę w PCC można stracić nawet przy zamianie starej działki na większą

Ulgę w PCC można stracić nawet przy zamianie starej działki na większą

21 Lipca 2020
źródło: https://www.gazetaprawna.pl/

Rolnik, który skorzystał ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych, nie może przez 5 lat zamienić 60 arów na 1 hektar, nawet gdy nabycie tych arów nie było objęte preferencją – stwierdził dyrektor KIS.

Chodzi o preferencję przewidzianą w art. 9 pkt 2 ustawy o PCC (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 815). Przepis ten zwalnia z podatku sprzedaż własności gruntów, stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami. Warunkiem jest jednak, aby w wyniku tej transakcji powstało lub zostało powiększone gospodarstwo rolne, którego powierzchnia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha i które będzie prowadzone przez nabywcę przez co najmniej pięć lat od dnia nabycia.

O problemach rolników z wykładnią tego przepisu pisaliśmy niedawno w artykule „Rolnicy uziemieni na pięć lat” (DGP nr 112/2020). Informowaliśmy o stanowisku fiskusa, zgodnie z którym brak możliwości zbycia przez pięć lat dotyczy nie tylko działek...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online