Publikacje » Prowadzenie działalności » Uczeń to nie pracownik rolny

Uczeń to nie pracownik rolny

16 Maja 2020
źródło: https://www.gazetaprawna.pl

Uczniowie szkół oddalonych od miejsca zamieszkania nie wykonują w świetle prawa stałej pracy w gospodarstwie. Ich głównym zajęciem jest bowiem nauka. Nie może więc być mowy, by czas nauki połączony z pomocą w gospodarstwie wliczać do okresu pracy – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który ubiegał się o przyznanie wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach. ZUS nie wliczył mu do stażu okresu pracy w gospodarstwie rodziców w czasie nauki szkolnej. 

Sprawa trafiła do sądu, który również nie dał wiary mężczyźnie. Zauważył, że uczęszczał on do szkoły oddalonej od miejsca zamieszkania o 43 km, a dojazd autobusem w jedną stronę zajmował mu 1,5 godziny. Sąd ustalił, że gospodarstwo rolne nie stanowiło źródła utrzymania rodziny, bo oboje rodzice pracowali na pełnych etatach poza rolnictwem. Gospodarstwem zajmowali się dziadkowie. Z tych...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online