Służba rolno-spożywcza z prawdziwego zdarzenia

12 Listopada 2020

Zakupy kontrolne, anonimowe pobieranie próbek, robienie dokumentacji fotograficznej czy korzystanie z asysty policji. Takie uprawnienia zyska IJHARS, czyli Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Wszystko po to, by „zwiększyć efektywność nadzoru nad artykułami rolno-spożywczymi, w tym przede wszystkim nad ich jakością handlową w produkcji i w obrocie”. Taki plan ma Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które przekazało do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Resort podkreśla, że IJHARS 1 lipca 2020 r. przejęła nadzór nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych w obrocie detalicznym (w tym sprzedaży prowadzonej na odległość, w szczególności za pośrednictwem internetu). Za tym jednak nie poszły odpowiednie uprawnienia, przez co utrudnione jest dokonywanie skutecznych kontroli. Ostatecznie traci na tym zwykły obywatel, do którego niekiedy trafia niespełniający norm produkt.

Najistotniejszym uprawnieniem wydaje się zakup kontrolny. Resort rolnictwa wskazuje,...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024

Kiedy wykonać zabieg T-1 w zbożach?

Zabieg T-1 w zbożach najczęściej przeprowadza się po ruszeniu wegetacji, od końca fazy krzewienia (BBCH 29), w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32). Termin ochrony jest ruchomy i zależy od warunków pogodowych w danym roku uprawy i intensywności porażenia przez dominującą chorobę na plantacji.

22 Marca 2024

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

22 Marca 2024