Publikacje » Prowadzenie działalności » Służba rolno-spożywcza z prawdziwego zdarzenia

Służba rolno-spożywcza z prawdziwego zdarzenia

12 Listopada 2020
źródło: https://www.gazetaprawna.pl/

Zakupy kontrolne, anonimowe pobieranie próbek, robienie dokumentacji fotograficznej czy korzystanie z asysty policji. Takie uprawnienia zyska IJHARS, czyli Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Wszystko po to, by „zwiększyć efektywność nadzoru nad artykułami rolno-spożywczymi, w tym przede wszystkim nad ich jakością handlową w produkcji i w obrocie”. Taki plan ma Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które przekazało do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Resort podkreśla, że IJHARS 1 lipca 2020 r. przejęła nadzór nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych w obrocie detalicznym (w tym sprzedaży prowadzonej na odległość, w szczególności za pośrednictwem internetu). Za tym jednak nie poszły odpowiednie uprawnienia, przez co utrudnione jest dokonywanie skutecznych kontroli. Ostatecznie traci na tym zwykły obywatel, do którego niekiedy trafia niespełniający norm produkt.

Najistotniejszym uprawnieniem wydaje się zakup kontrolny. Resort rolnictwa wskazuje,...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online