Publikacje » Prowadzenie działalności » Rynek w awangardzie zielonej transformacji

Rynek w awangardzie zielonej transformacji

13 Listopada 2019
źródło: https://www.gazetaprawna.pl/

Skutki zmian klimatycznych oznaczają gigantyczne koszty dla światowej gospodarki. W kluczowych branżach już dziś trwają procesy adaptacyjne

Nie ma miesiąca, żebyśmy nie usłyszeli o mającej miejsce gdzieś na świecie katastrofie naturalnej. Choć w wielu regionach kataklizmy są częścią życia od stuleci, intensywność i regularność ich występowania rosną. Ryzyko związane ze zmianami klimatycznymi budzi zaniepokojenie światowych rynków. Według Reutersa inwestorzy i analitycy giełdowi z Wall Street w coraz większym stopniu uwzględniają „odporność na klimat” jako kryterium oceny firm. Dotyczy to zwłaszcza tych przedsiębiorstw, które ulokowane są w regionach szczególnie narażonych na kataklizmy i anomalie związane ze zmianami klimatycznymi, np. zmagającej się z pożarami Kalifornii.

Mniejszy PKB

Wyzwania związane ze zmianami klimatu są również w coraz większym stopniu brane pod uwagę przez banki. Kwestie klimatyczne w ocenie poziomu stabilności finansowej uwzględnia od pewnego czasu Bank Anglii. W zeszłym tygodniu konferencję poświęconą rozwiązaniom mającym na celu uwzględnienie czynników klimatycznych w polityce monetarnej zorganizował amerykański Fed. A prezydent Donald Trump wycofuje USA z paryskich porozumień klimatycznych, przewidujących ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z szacunkami przywoływanymi przez Reutersa zmiany klimatyczne w perspektywie 2100 r. mogą obniżyć wartość średniego PKB per capita na świecie o 7 proc.

Czy podobne procesy dotyczą także Polski? Działania adaptacyjne wobec zmian klimatu podejmuje m.in. ING Bank Śląski. – Oferujemy firmom m.in. zwrot...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online