Publikacje » Prowadzenie działalności » Rolnicza tarcza ochroni przed drugą falą

Rolnicza tarcza ochroni przed drugą falą

3 Listopada 2020
źródło: https://www.gazetaprawna.pl

Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa przyjęła więcej wniosków o pomoc, niż szacowało Ministerstwo Rolnictwa

O przyznanie pomocy dla szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19 ubiega się niemal 196 tys. rolników. Jak wskazuje ARiMR w przesłanej odpowiedzi, według szacunków Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przewidywano, że wystąpi o nią ok. 16 tys. mniej. I choć to oznacza, że pomoc jest skierowana do ok. 14 proc. gospodarstw w Polsce, to trzeba pamiętać, że trafi do wybranych sektorów, na które COVID-19 miał największy wpływ.

Najwięcej rolników ubiega się o dofinansowanie w sektorze produkcji zwierzęcej (dominuje bydło mleczne, następnie bydło mięsne i świnie). W dalszej kolejności jest produkcja drobiu (głównie w zakresie produkcji kurcząt rzeźnych), a także uprawa roślin ozdobnych w szklarniach i tunelach foliowych. Najwięcej wniosków, bo aż 46 proc., złożyli rolnicy z województw mazowieckiego, wielkopolskiego i podlaskiego. Natomiast najmniej, zaledwie 3 proc., złożono w woj. lubuskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim.

Obecnie trwa weryfikacja dokumentów, dlatego jest jeszcze za wcześnie na podanie ostatecznych kwot w podziale na sektory. Gdyby każdy rolnik wnioskował o maksymalne dofinansowanie, czyli 7 tys. euro, oznaczałoby to pomoc rzędu prawie 1,4 mld euro. Polskie rolnictwo jest jednak zdominowane przez niewielkie areały – według danych Głównego Urzędu Statystycznego za ubiegły rok, odsetek największych gospodarstw, o powierzchni 50 ha wynosił zaledwie 2,4 proc. Liczba złożonych wniosków świadczy jednak o tym, że pierwotna chęć Ministerstwa Rolnictwa, by na pomoc przesunąć z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich nawet 1 mld euro, nie była nieuzasadniona. Nie udało się jednak uzyskać na to zgody w Komisji...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online