Publikacje » Prowadzenie działalności » Rolnicy boją się o brak rąk do pracy przy zbiorach

Rolnicy boją się o brak rąk do pracy przy zbiorach

5 Maja 2020
źródło: https://www.gazetaprawna.pl

Czas oczekiwania na wydanie wiz oraz kwarantanna – to w tej chwili największe zmartwienia producentów rolnych nie tylko w Polsce

Pandemia i obostrzenia w przemieszczaniu się utrudniły tegoroczne zbiory rolnikom w wielu krajach Europy. U nas największe zapotrzebowanie zacznie się w czerwcu, ale producenci rolni już dzisiaj apelują do rządu o pomoc.

Jednym z problemów jest kwarantanna. Obowiązujące od wczoraj rozporządzenie znosi obowiązek jej odbycia dla pracowników przekraczających granice, ale zwolnienie obejmuje tylko strefę Schengen, a nie zewnętrzne granice UE. Początkowo projekt uwzględniał wszystkie granice Polski, co oznaczałoby zniesienie obowiązku kwarantanny także dla Ukraińców i Białorusinów. Zapis jednak zmieniono.

Jak mówi Andrzej Przepióra z Wielkopolskiej Izby Rolniczej, rolnikom brakuje wytycznych, co powinni zrobić. – Nie wiemy, czy w czasie tych 14 dni pracownicy mogą wychodzić na pola i jak im zorganizować miejsca pobytu – podkreśla. Producenci rolni boją się też, że dwa tygodnie przestoju odstraszą potencjalnych pracowników.

Na poluzowanie wymogów sanitarnych zdecydowali się Niemcy. – Ciekawym przykładem jest rozwiązanie wprowadzone na poziomie landów, np. w Badenii-Wirtembergii. Polega ono na tym, że umożliwia się pracownikom sezonowym natychmiastowe podjęcie pracy, ale pod warunkiem, że przez pierwsze 14 dni zarówno oni, jak i pracodawcy będą przestrzegać szczególnych środków higieny oraz ostrożności – mówi DGP mec. Justyna Matuszak-Leśny...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online