Publikacje » Prowadzenie działalności » Powodzie spowodowane suszą

Powodzie spowodowane suszą

25 Czerwca 2020
źródło: https://www.gazetaprawna.pl/

Deszczowe maj i czerwiec zwiększają szanse na uniknięcie najdotkliwszego wariantu suszy. Nie oznacza to jednak wcale, że problem zniknął

Według wielu specjalistów na skutek skumulowanych deficytów wody z poprzednich lat oraz bezśnieżnej zimy tegoroczna susza miała być najgorsza od dekad. Niektórzy mówili nawet o suszy stulecia. Pod koniec kwietnia synoptyk Paweł Staniszewski, hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), mówił, że żeby ją zażegnać, musiałoby w Polsce padać regularnie przez trzy miesiące.

Po niemal całkowicie pozbawionym opadów kwietniu – na blisko dwóch trzecich terytorium Polski spadło wówczas mniej niż 10 mm deszczu, a na ponad jednej trzeciej mniej niż 5 mm – przyszedł jednak chłodny i wilgotny maj, w którym opady w przeważającej części kraju mieściły się w normie lub ją przekroczyły, a IMGW, podsumowując ten miesiąc, stwierdził „definitywny koniec suszy atmosferycznej”. Najwięcej padało w Polsce południowo-wschodniej (suma opadów dla woj. podkarpackiego i małopolskiego przekroczyła 120 mm), najmniej – w północno-zachodniej (w Lubuskiem i Zachodniopomorskiem opady oscylowały wokół 40 mm).

Nie potwierdziły się też początkowe prognozy instytutu, które zapowiadały suchy czerwiec i realny powrót zagrożenia suszą hydrologiczną. W ostatnich tygodniach w wielu regionach Polski padało niemal codziennie, a gwałtowny charakter opadów spowodował podwyższenie stanów rzek oraz liczne podtopienia. Tylko do wtorku suma czerwcowych opadów w czterech województwach (lubelskie, mazowieckie, opolskie i podkarpackie) przekroczyła 100 mm, a bliskie tego progu były też woj. kujawsko-pomorskie i podlaskie. W ostatnich dniach stan alarmowy przekroczony został na ponad 20 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i Odry.

Jak zaznacza hydrolog i klimatolog prof. Zbigniew Kundzewicz, deszczowe maj i czerwiec powinny cieszyć. – Mamy za sobą dwa suche lata i istniała obawa, że kolejny rok spowodowałby suszę o wiele głębszą i bardziej dokuczliwą niż poprzednie. Obecne obfite opady nie...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online