Publikacje » Prowadzenie działalności » Kończą się dotowane ubezpieczenia

Kończą się dotowane ubezpieczenia

7 Czerwca 2020
źródło: https://www.gazetaprawna.pl

Rolnicy, którzy chcą ubezpieczyć swoje uprawy z dopłatą rządową, odchodzą z kwitkiem. Pozostało im liczyć na łaskawość pogody, o którą też będzie trudno. Na wyrozumiałość ubezpieczycieli nie ma co liczyć

W poprzednich latach już się zdarzało, że brakowało pieniędzy na dopłaty do ubezpieczeń dla rolników. Miało to jednak miejsce dopiero jesienią. Rząd natomiast twierdzi, że nie ma potrzeby zwiększenia budżetu, aby pomóc zabezpieczyć się farmerom.

– W tym roku sprzedaż takich ubezpieczeń została wstrzymana pod koniec kwietnia, czyli w czasie, kiedy najwięcej osób decyduje się na ich zakup. Chodzi zwłaszcza o sadowników, którzy dopiero po pierwszych przymrozkach są w stanie oszacować skalę zbiorów – mówi Karol Ciźla z Vector Ubezpieczenia.

PZU prowadził nieograniczoną sprzedaż dotowanych ubezpieczeń od 16 marca do 20 kwietnia. Z kolei w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych TUW rolnicy mogli nabywać takie polisy od 13 marca do 30 kwietnia. Ich pula wyczerpała się również w Ubezpieczeniach Pocztowych. – W tym roku kwota przeznaczona w budżecie państwa na dopłaty do składek za ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich jest znacznie niższa niż w roku ubiegłym – tłumaczy Katarzyna Niegowska z TUW.

Zbiegło się to z ogromnym wzrostem zainteresowania wśród rolników. TUW zawarło ok. 70 proc. więcej umów ubezpieczenia upraw rolnych niż w analogicznym okresie 2019 r. Jeszcze większy wzrost popytu sygnalizują Ubezpieczenia Pocztowe. – Sprzedaż zwiększyła się o 160 proc....

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online