Hodowcy świń w krzyżowym ogniu

22 Września 2020

Nie dość, że rząd chce zakazać w kraju uboju rytualnego na cele eksportowe, to w Niemczech rozprzestrzenia się epidemia ASF. Ta ostatnia budzi nawet więcej obaw.

Polscy hodowcy trzody chlewnej bardzo obawiają się skutków epidemii za Odrą, ponieważ oba rynki są ściśle ze sobą powiązane. – Do tego kraju idzie 13 proc. naszego eksportu. Zamknięcie się Chin na wieprzowinę od naszych zachodnich sąsiadów oznacza, że produkowany tam surowiec pozostanie w kraju – mówi Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Producentów Trzody Chlewnej POLPIG. To oczywiście zmniejszy popyt na dostawy z Polski. Co więcej, Niemcy nie będą w stanie wchłonąć całości nadwyżki, trafi więc ona do innych krajów, w tym do Polski, a to oznacza spadek cen na naszym rynku. – Szacujemy, że obniżą się nawet o 30 proc., jeśli sytuacja się nie unormuje – wyjaśnia Aleksander Dargiewicz.

Jest na to nadzieja, ponieważ Niemcy walczą o wprowadzenie regionalizacji, by Chiny nie blokowały dostaw z całego kraju, w którym panuje epidemia, a tylko z regionu, gdzie wystąpiło ognisko ASF. Jeśli sąsiadom to się nie uda, zdaniem branży kolejne podmioty wypadną z naszego rynku. Dziś ich liczbę szacuje się na niecałe 120 tys., podczas gdy w złotych czasach dla sektora działało ich około 400 tys., czyniąc produkcję trzody chlewnej najważniejszą gałęzią polskiego rolnictwa. Jeszcze w 2000 r. stanowiła ona 37,6 proc. towarowej produkcji zwierzęcej i 23,5 proc. towarowej produkcji rolniczej. Od kilku lat sektor jest pogrążony w kryzysie, do czego przyczyniają się kolejne epidemie i związane z tym zawirowania na...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024