Eksport żywności dostaje zadyszki

2 Marca 2020

W zeszłym roku z Polski zostały wyeksportowane towary rolno-spożywcze za 31,4 mld euro – wynika z nowych danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Choć to rekordowa kwota, to eksperci zwracają uwagę, że dynamika wzrostu sprzedaży zagranicznej w tej kategorii osłabła. Wyniosła niecałe 6 proc., podczas gdy w latach poprzednich sięgała 10 proc.

W dużej mierze to efekt spadku popytu na mięso czerwone, którego sprzedano za granicę 1,4 mln ton, wobec 1,5 mln ton rok wcześniej. Jego eksport spadł o 6 proc., do 3,8 mld zł. To problem, bo jak zauważają eksperci, mięso najwięcej waży w zagranicznej wymianie handlowej, mając w niej 21 proc. udziału. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej tłumaczy, że dynamikę wywozu osłabiały, choć w mniejszym stopniu niż w poprzednich latach, ograniczenia administracyjno-prawne,...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024