Ekonomiczne podsumowanie SIERPNIA - raport rynkowy

5 Września 2021

RAPORT RYNKOWY - ZBOŻA I OLEISTE POLSKA - UE - ŚWIAT | SIERPIEŃ 2021

POLSKA WIADOMOŚCI RYNKOWE

REKORDOWY PRZERÓB RZEPAKU W KRAJU W MINIONYM SEZONIE 2020/21 !

Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie przerobiły w I półroczu 2021 roku łącznie 1 591 tys. ton rzepaku, tym samym pobity został ubiegłoroczny rekord dla analogicznego okresu w 2020 roku o 67 tys. ton nasion (wówczas było to 1524 tys. ton). Produkcja oleju surowego osiągnęła dzięki temu poziom 633 tys. ton, natomiast śruty rzepakowej 894 tys. ton wobec 855 tys. ton w okresie styczeń-czerwiec ubiegłego roku. Zestawienie najnowszych statystyk z tymi z II połowy 2020 roku pozwoliło na podsumowanie przerobu łącznego Członków PSPO w całym sezonie 2020/21, który wyniósł rekordowe 3220 tys. ton nasion. Było to możliwe głównie dzięki dobrym zbiorom rzepaku w 2020 roku, które po aktualizacji danych przez GUS wyniosły w Polsce 3125 tys. ton.

ŻNIWA 2021: KOŃCÓWKA ZBIORÓW ZBÓŻ PODSTAWOWYCH, OBFITE OPADY UTRUDNIAŁY ZAKOŃCZENIE ŻNIW

Zbiory zbóż podstawowych w kraju zbliżają się ku końcowi. Obfite opady deszczu, jakie na początku tygodnia wystąpiły na południu, wschodzie i południowym-wschodzie kraju uniemożliwiły zakończenie żniw w tych regionach kraju, gdzie w zależności od województwa lokalnie do zebrania pozostało jeszcze do 5% areału uprawy zbóż. Ziarno, które ciągle czeka na zbiór zapewne będzie kwalifikowało się już tylko na paszę w związku z porostem i niską liczbą opadania. W skali kraju, udział zbóż jakości konsumpcyjnej w łącznych zbiorach będzie wyraźnie niższy niż przed rokiem. O ile na północy i zachodzie kraju rolnikom udało się zebrać około 70% pszenicy jakości konsumpcyjnej, o tyle na południowym-wschodzie i wschodzie kraju te proporcje są wręcz odwrotne, gdzie około 60-70% pszenicy może być jakości paszowej. Zebranemu ziarnu brakuje przede wszystkim gęstości.

RYNKOWE CENY ZBÓŻ

SYTUACJA RYNKOWA:

Handel ziarnem cały czas jest trudny. Gros rolników zdecydowało o zmagazynowaniu ziarna licząc na dalsze zwyżki cen, pomimo rekordowo wysokich cen zbóż oferowanych przez eksporterów jak i przetwórców na tym etapie sezonu. Wydaje się, iż zboża o parametrach konsumpcyjnych będą trzymać cenę zważywszy na uszczuploną podaż ziarna wysokiej jakości w bieżącym sezonie. W związku z problemami z jakością,  niektóre młyny już przyjmują pszenicę z gęstością 74 kg/hl, tj. niższą od standardowych 76 kg/hl. Jest wysoce prawdopodobne, iż wraz z biegiem sezonu młyny staną przed koniecznością dalszego obniżenia parametrów ziarna zważywszy na duży popyt na pszenicę konsumpcyjną ze strony eksporterów. Sytuację na rynku ziarna paszowego powinny poprawić spodziewane bardzo dobre zbiory kukurydzy, które mogą być nawet rekordowo wysokie biorąc pod uwagę areał zasiewów tego zboża na poziomie około 1 mln ha.

W końcu sierpnia br., ceny ziarna na rynku krajowym oferowane przez przetwórców i firmy handlowe z dostawą kształtowały się następująco:

- pszenica konsumpcyjna - 950-1050 PLN/t,

- pszenica paszowa - 930-1000 PLN/t,

- żyto konsumpcyjne – 750-820

- żyto paszowe – 740-800 PLN/t,

- pszenżyto - 850-920 PLN/t,

- jęczmień paszowy – 830-880 PLN/t,

- owies – 590-640 PLN/t,

- kukurydza - 980-1100 PLN/t (zbiór 2020).

Z kolei, ceny rzepaku oferowane przez przetwórców i firmy handlowe zawierały się w przedziale 2500-2600 PLN/t, z dostawą wobec 2450-2560 PLN/t notowanych przed tygodniem.

EKSPORT/IMPORT:

W sierpniu br., eksport pszenicy drogą morską będzie większy od wcześniej przewidywanego i przekroczy 200 tys. ton. Z portów dochodzą informacje, iż sporo partii ziarna pszenicy nie spełnia kryteriów jakościowych, szczególnie w odniesieniu do gęstości. Z kolei, w porcie Gdańsk w dalszym ciągu realizowane są załadunki niewielkich partii kukurydzy. 

Ceny ziarna zbóż oferowane przez eksporterów z dostawą do portów ponownie wzrosły do rekordowo wysokich poziomów i w końcu miesiąca kształtowały się następująco:

- pszenica konsumpcyjna...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024