Czy warto połączyć pług z wałem?

12 Listopada 2020

Płużna technologia uprawy gleby nadal stosowana jest w większości polskich gospodarstw. Ma ona zarówno swoje wady, jak i zalety, jednak najważniejsze mankamenty w postaci przyspieszonej erozji i utraty wody z gleby można zminimalizować. Konsolidacja gleby bezpośrednio po orce jest skutecznym rozwiązaniem.

Jednym z największych mankamentów płużnej uprawy gleby jest pozostawienie po orce spulchnionej, nieprzykrytej masą organiczną powierzchni pola. Gleba taka jest szczególnie podatna na wysychanie, erozję czy wymywanie wartościowych składników. Ponadto utrudnia kolejne zabiegi agrotechniczne – pod kołami tworzą się głębokie koleiny, a siew trudno wykonać z zachowaniem precyzyjnie ustalonej głębokości. Na domiar złego, niektóre rośliny źle znoszą siew w tak spulchnionej glebie z uwagi na to, że podczas kiełkowania i wczesnych faz wzrostu gleba cały czas osiada, co powoduje uszkadzanie delikatnych części roślin. Przyjmuje się, że gleba po orce powinna „osiadać” przez ok. 2-3 tygodnie, zależnie od jej wilgotności oraz przebiegu pogody. Jednak nie zawsze terminy agrotechniczne pozwalają na taki okres oczekiwania, tym bardziej, że odkryta gleba ulega ciągłemu przesuszaniu. W takiej sytuacji warto zdecydować się na dodatkowy zabieg wałowania. Można go wykonać w dodatkowym przejeździe ciągnikiem zagregowanym z wałem uprawowym, lecz zazwyczaj wykorzystuje się do tego celu narzędzia...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024