Publikacje » Prowadzenie działalności » 5 tys. zł kary za wystawienie na Allegro papryki bez paszportu

5 tys. zł kary za wystawienie na Allegro papryki bez paszportu

10 Marca 2020
źródło: https://www.gazetaprawna.pl

Od niedawna rośliny sprzedawane w sieci muszą być wyposażone w specjalne paszporty. Urzędnicy upierają się, że dotyczy to także hobbystów oferujących jedną sadzonkę. 

Jeśli jesteś miłośnikiem ogrodnictwa i od czasu do czasu sprzedajesz wyhodowane przez siebie rośliny, lepiej zrób to na lokalnym bazarze czy targowisku. Wystawienie zaszczepki np. na portalu aukcyjnym może skończyć się nałożeniem kary administracyjnej w wysokości od 500 zł do 5 tys. zł, jeśli sprzedawca nie dołączy do rośliny specjalnego paszportu.

Wynika to z kontrowersyjnej interpretacji przepisów stosowanej zarówno przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) – podmiot odpowiedzialny za egzekucję przepisów i nakładanie kar, jak i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Są wątpliwości, czy taka wykładnia nie idzie zbyt daleko i czy jest zgodna z przepisami unijnymi.

W obawie przed szkodnikami…

Nowe wymogi dotyczące obrotu roślinami są związane z koniecznością ochrony przed agrofagami, czyli patogenami, szkodnikami i chwastami, które niekorzystnie wpływają na wydajność plonów roślin uprawnych. Szacuje się, że w Polsce straty powodowane przez agrofagi wynoszą ok. 15 proc. (na świecie nawet 35 proc.). Podpisana w ubiegłym tygodniu ustawa o ochronie roślin przed agrofagami czeka już tylko na publikację w Dzienniku Ustaw, a od połowy grudnia 2019 r. obowiązują unijne regulacje w tym zakresie: rozporządzenie parlamentu i Rady 2016/2031 w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin oraz w rozporządzenie 2017/625 w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego.

Powyższe akty nakładają na podmioty zajmujące się uprawą czy handlem roślinami wiele obowiązków związanych z rejestracją w bazie PIORiN oraz paszportowaniem roślin. Co do zasady dotyczą one profesjonalistów, czyli zgodnie z art. 2 pkt 9 unijnego rozporządzenia 2016/2031 „każdej osoby prawa publicznego lub prywatnego, zaangażowanej profesjonalnie w przynajmniej jedną z takich czynności jak sadzenie, hodowla, produkcja (uprawa, mnożenie i utrzymywanie), wprowadzanie roślin na terytorium UE lub sprzedaż poza UE, udostępnianie na rynku, przechowywanie, gromadzenie czy przetwarzanie roślin”.

…przychód zdefiniował przedsiębiorcę

Jednak PIORiN na swojej stronie internetowej informuje, że „prowadzenie sprzedaży roślin do...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online