TOP10 – sprzedaż ciągników 2015

1 Lutego 2016

Początek roku to czas podsumowań. Sprawdzamy zatem, które marki ciągnikowe cieszyły się największą popularnością w Polsce w 2015 roku. Naszą krótką analizę połączoną z kolejną listą TOP10 opieramy na materiałach Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego dotyczącego pierwszych rejestracji nowych ciągników rolniczych. Zatem nasza lista nie obejmuje maszyn używanych oraz ciągników niezarejestrowanych. Poniżej lista, a pod nią krótka analiza sprzedaży w 2015 roku.

Zdecydowana większość firm zamieszczonych w zestawieniu zaliczyła solidne spadki sprzedaży (przyp. red. sprzedaż ciągników mierzona liczą rejestracji - dotyczy całego wpisu) względem wyników osiągniętych w 2014 roku. Najwięcej straciły: Landini (-48,5%), McCormick (-44,3%), Fendt (-34,4%) oraz Farmtrac (-30,2%). Wyraźne ujemne wskaźniki dotyczą również maszyn ze stajni CNH (New Holland: -20,3%, Case IH: -20,8%), Masseya Fergusona (-15,3%) oraz Kuboty (-11,3%).

W tym ciężkim handlowo okresie lepiej poradził sobie Claas, w przypadku którego odnotowano zaledwie 6,4% spadek rejestracji oraz Valtra, gdzie strata była jeszcze mniejsza (-1,8%). Co ciekawe, nie wszyscy producenci zaliczą 2015 rok do nieudanych. John Deere zwiększył sprzedaż o 1,4%, natomiast Deutz-Fahr o 13,6%. Jeszcze lepiej poradził sobie Steyr (+18,8%). Natomiast niekwestionowanym liderem w tym zestawieniu jest Ursus notujący 40,9% wzrost sprzedaży (jak wcześniej wspomniano odnosi się do sprzedaży mierzonej liczbą nowych ciągników zarejestrowanych w 2015 roku).

Poprzednia lista TOP10: Najpopularniejsze uprawy w Polsce

Kolejna lista TOP10: Sprzedaż ciągników 2016

Najnowsze artykuły

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024

Kiedy wykonać zabieg T-1 w zbożach?

Zabieg T-1 w zbożach najczęściej przeprowadza się po ruszeniu wegetacji, od końca fazy krzewienia (BBCH 29), w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32). Termin ochrony jest ruchomy i zależy od warunków pogodowych w danym roku uprawy i intensywności porażenia przez dominującą chorobę na plantacji.

22 Marca 2024

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

22 Marca 2024