Publikacje » Poletko » Stacje pogodowe w rolnictwie – cyfrowy monitoring pogody

Stacje pogodowe w rolnictwie – cyfrowy monitoring pogody

3 Maja 2021

Znajomość przebiegu pogody umożliwia efektywne zaplanowanie prac w gospodarstwie, co ma szczególne znaczenie dla produkcji roślinnej. W rolnictwie rosnącym zainteresowaniem cieszą się stacje pogodowe będące elementem monitoringu cyfrowego pogody.

Produkcja roślinna jest w sposób szczególny uzależniona od warunków pogodowych. Znajomość aury umożliwia efektywne przeprowadzenie wielu zabiegów agrotechnicznych. W tym celu przydatne okazują się stacje pogodowe, które można zainstalować w gospodarstwach rolnych. Stacje meteo to jedynie jeden z elementów rozbudowanego systemu informatycznego, który uprzedza rolników o zmianach warunków pogodowych, wspomaga ich w podejmowaniu decyzji dotyczących zarówno samej agrotechniki, jak i jej planowania. Na przykładzie rozwiązań austriackiej firmy Pessl Instrument (przedstawiciel w kraju Metos Polska) przybliżamy, na czym polega system monitoringu cyfrowego. 

System monitoringu pogodowego

System monitoringu, który może tworzyć zarówno jedna a także i więcej stacji pogodowych umieszczonych w różnych miejscach, jest źródłem informacji przydatnych do wielu celów. Przede wszystkim umożliwia on monitorowanie warunków pogodowych na danym obszarze, będącym w zasięgu stacji meteo. Znajomość temperatury i wilgotności powietrza, intensywności nasłonecznienia oraz innych parametrów jest bardzo przydatna w planowaniu zabiegów ochrony chemicznej roślin, nawożenia mineralnego, jak i nawadniania. Ponadto na podstawie prognoz pogody można podjąć decyzje co do zabiegów agrotechnicznych. Istotną rolą systemów monitoringu pogody jest uprzedzanie o zjawiskach pogodowych (deszcze, burze, przymrozki), jak również o zagrożeniach ze strony chorób grzybowych. Komunikaty o chorobach grzybowych powstają na podstawie matematycznych modeli predykcyjnych (tzw. modeli chorobowych), które uwzględniają...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online