Niesamowite ciągniki: Versatile DeltaTrack

13 Października 2020

Czas na kolejną konstrukcję z cyklu niesamowite ciągniki. Po ostatnim wpisie poświęconym Linderowi Lintracowi, wracam do konstrukcji gigantycznych (wcześniej pisałem o Claasie Xerionie i Holmerze Terra Variancie). Tym razem będzie to… Versatile DeltaTrack. Nie jest to konstrukcja popularna w naszej szerokości geograficznej. Co innego w Ameryce Północnej. Versatile jest bowiem jedyną marką ciągnikową produkowaną w Kanadzie.

Właśnie w Kanadzie pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku założono firmę o nazwie Versatile. Burzliwa historia przedsiębiorstwa obejmuje aż pięciokrotną zmianę właściciela. Obecnie marka Versatile należy do Buhler Industries, którego właścicielem od 2007 roku jest… rosyjskie konsorcjum Rostselmash (a to już marka u nas bardziej znana).

Obecnie w ofercie Versatile są trzy gamy ciągników o wysokiej mocy. Zgrupowano jest w trzech seriach: DeltaTrack, 4WD oraz MFWD.

DeltaTrack

Nazwa DeltaTrack odnosi się w tym przypadku do układu jezdnego, który oparty jest na czterech gąsienicach. Poślizg gąsienic jest eliminowany zastosowaniu specjalnych wypustek gąsienic zazębiających się z kołem napędowym. W trakcie jazdy „w użyciu” jest non-stop 6 elementów. Specjaliści z Versatile podkreślają, że system DeltaTrack wykorzystuje największe w branży wypustki napędowe.

Podwozie zostało opracowane we współpracy z CAMSO i jak zapewnia producent zostało zaprojektowane z myślą o tym, aby osiągnąć możliwie największą żywotność gąsienic.

W ofercie Versatile są 3 ciągniki z serii DeltaTrack. Wszystkie wyposażone w silnik Cummins QSX15 o mocy nominalnej odpowiednio 520, 570 i 605 KM. Dużą pojemność skokowa silnika (14,9 l) wraz z Cummins VGT (Variable Geometry Turbo) zapewniają wysoki moment obrotowy w optymalnym zakresie obrotów silnika. Maksymalny moment obrotowy wynosi 2779 Nm. W jednostce napędowej wykorzystano Cummins EGR (recyrkulacja spalin) i DPF (filtr cząstek stałych).

Olbrzym pełen komfortu

Takie maszyny jak Versatile DeltaTrack z założenia mają być dostosowane do wielogodzinnej pracy w polu. Dotyczy to zarówno samej maszyny, która musi zapewniać dużą żywotność i możliwość pracy w trudnych warunkach, ale i operatora. Dla operatora w tym kontekście najważniejsza jest rzecz jasna kabina. W Versatile, tak jak w innych tego typu maszynach dostępnych jest kilka kabin. Ta najciekawsza nosi nazwę Deluxe. To wysokiej klasy w pełni funkcjonalna kabina, która ma zapewniać wysoki komfort podczas długich dni pracy. Półaktywny fotel z zawieszeniem pneumatycznym i fotel dla pasażera są standardem w tej konfiguracji. Dostępne są różne gniazda zasilania, zintegrowany port USB czy choćby… subwoofer.

Dokładne dane techniczne znajdziecie tutaj.

Rekordowy Versatile

W 2010 roku ciągnik Versatile 535 pracując z broną talerzową Gregoire Besson XXL ustanowił Rekord Guinnessa w 24-godzinnym talerzowaniu ciągnikiem kołowym. Ustanowiony wówczas rekord to 417 ha.

Najnowsze artykuły

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024

Kiedy wykonać zabieg T-1 w zbożach?

Zabieg T-1 w zbożach najczęściej przeprowadza się po ruszeniu wegetacji, od końca fazy krzewienia (BBCH 29), w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30) pierwszego lub drugiego kolanka (BBCH 31-32). Termin ochrony jest ruchomy i zależy od warunków pogodowych w danym roku uprawy i intensywności porażenia przez dominującą chorobę na plantacji.

22 Marca 2024

Ochrona przed suchą zgnilizną kapustnych rzepaku i regulacja pokroju roślin wiosną

Porażenie łodyg przez suchą zgniliznę kapustnych w rzepaku doprowadza do wylegania roślin w okresie jego dojrzewania, dlatego konieczna jest ochrona plantacji przed tą chorobą. Aktualny stan zagrożenia suchą zgnilizną kapustnych w rejonie prowadzonej uprawy możemy na bieżąco sprawdzać, korzystając z bezpłatnego Systemu Prognozowania Epidemii Chorób SPEC.

22 Marca 2024