Aplikacje rolnicze – zarządzanie gospodarstwem

18 Grudnia 2017

Prowadzenie gospodarstwa rolniczego, to zajęcie na pełen etat. Co więcej, to praca, która wymaga dobrej organizacji, zarówno pracy, jak i czasu. Jednak zarządzanie gospodarstwem można sobie ułatwić za pomocą aplikacji rolniczych. Pytanie czy warto?

Prowadzenie gospodarstwa, to nic innego jak prowadzenie własnej firmy. Oznacza to, że obowiązków jest bardzo dużo i nie wiążą się one jedynie z odpowiedzią na pytanie "co, gdzie zasiać i kiedy zebrać". Zarówno w mniejszych, jak i większych gospodarstwach problem jest ten sam. Przy czym w tym drugim przypadku nakład pracy jest tak duży, że wymaga zastosowania większej liczby maszyn, bardziej zróżnicowanej palety środków produkcji oraz dodatkowego personelu. Nierzadko kierowanie taką „firmą” wiąże się z wieloma trudnościami i ogromnym nakładem pracy. Potrzebna jest wiedza typowo rolnicza, ale i umiejętności organizacyjne. Natomiast, aby móc podejmować coraz lepsze decyzje, trzeba mieć możliwość analizowania swoich wcześniejszych wyborów. Jest to jedna z funkcji jakie oferują komputery i urządzenia mobilne wyposażone w odpowiednie oprogramowanie.

O mobilnych aplikacjach na e-pole.pl już wspominaliśmy: „Mobilne aplikacje rolnicze”. Jeśli czytacie naszego bloga nie od dziś, to pewnie wiecie już, że jest również aplikacja e-pole.pl. Jednak dzisiaj piszę o tym z nieco innej strony, ponieważ poruszane poniżej rozwiązania oferują inne funkcjonalności. 

Aplikacje rolnicze – w czym pomagają?

Programy wspomagające prowadzenie gospodarstwa mają szereg rozmaitych funkcjonalności. Część z nich dostępna jest na kilka platform, czyli można z nich korzystać na komputerze, ale również na smartfonie czy tablecie. W efekcie, dają one pewne możliwości mobilne jakich programy stacjonarne nie mogą zapewnić. Mowa m.in. o wykonywaniu pomiarów oraz innych funkcjach wykorzystujących układ nawigacji satelitarnej. 

Jednak najważniejsza funkcja jaką dają takie aplikacje, to możliwość sporządzania szczegółowej dokumentacji i historii prac w obrębie gospodarstwa. Właśnie dzięki temu łatwiej jest przeprowadzić gruntowną analizę farmy. Umożliwiają one wykorzystanie takich informacji, jak spalanie paliwa w poszczególnych maszynach, ilość przepracowanych motogodzin oraz wiele innych. W obrębie jednego panelu gromadzone są dane na temat nawożenia i ochrony roślin. Mowa zarówno o zastosowanych środkach, jak i dawkach, a także wykorzystanych przy tym maszynach, czy pracownikach, którzy za dany zabieg byli odpowiedzialni. Większość programów rolniczych do zarządzania gospodarstwem pozwala na dodanie zakupionych środków produkcji tworząc przy tym wirtualny magazyn. Oczywiście przeprowadzając kolejne zabiegi, korzystając z zasobów magazynu, jego stan się kurczy. Można w ten sposób wychwycić wcześniej ewentualne niedobory.

Część z dostępnych aplikacji umożliwia również lepszą kontrolę stada. Dostępne są narzędzia pozwalające na przeprowadzenie szczegółowych analiz odnośnie udoju, laktacji czy stosowanego leczenia i innych.

Co wybrać?

Zacznę od tego, że przy odpowiedniej organizacji pracy wiele elementów można sobie zorganizować korzystając z ogólnodostępnych narzędzi. Większość informacji odnośnie dawek, terminów i zabiegów polowych można notować w arkuszu kalkulacyjnym, takim jak Microsoft Excel, Apple Pages, Arkusze Google i wielu innych. To samo dotyczy wszelkich kwestii związanych z cenami, sprzedażą i kupnem. W zasadzie, zarządzanie gospodarstwem można zorganizować w oparciu właśnie o arkusza kalkulacyjny. 

Aby uzyskać efekt nieco bardziej przyjazdy dla oka i bardziej uporządkowany można skorzystać z aplikacji umożliwiającej prowadzenie projektów, jak np. Trello. Jest ona dostępna przez przeglądarkę internetową, wyposażona w polski interfejs oraz bezpłatna, w zupełnie wystarczającej, wersji podstawowej. Fakt, trzeba chwilę poświęcić na zapoznanie się z konstrukcją programu i zaplanowanie swoich tablic (panel tej aplikacji podzielony jest na tablice, na których można rozmieszczać tzw. listy z kartami. Mógłbym napisać zupełnie oddzielny tekst poświęcony tylko i wyłącznie wykorzystaniu Trello do zarządzania gospodarstwem, ale to może kiedy indziej. W razie pytań piszcie w komentarzach.

Są na rynku także rozwiązania dedykowane dla rolnictwa i korzystanie z nich z całą pewnością będzie wygodniejsze. Takie programy mają również szereg funkcji jakich w arkuszach kalkulacyjnych brakuje. Wśród kilku najpopularniejszych warto wspomnieć o dostępnych online: 365FarmNet, FarmLogs, VitalFields czy RolnikON-ie. Każda z nich oddaje do dyspozycji szereg różnych funkcjonalności. Każda koniec końców wiąże się z opłatami (opłaty są konieczne, aby móc korzystać z wszystkich funkcji). Wcześniej duża popularnością cieszyły się aplikacje takie jak AgroAsystent, Zootechnik czy Bitfarma. Jednak można odnieść wrażenie, że nie są to już aplikacje rozwijane. Kilka najciekawszych funkcji poszczególnych rozwiązań opiszę w następnym wpisie na ten temat. Jeśli temat Was interesuje, to koniecznie piszcie.

Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024