Zasuszanie krów podstawą sukcesów w produkcji mleka

11 Grudnia 2020

Żywienie i postępowanie z krowami w okresie zasuszania odgrywa istotne znaczenie w racjonalnym chowie krów mlecznych. Rzutuje nie tylko na życiową wydajność mleczną, ale także na zdrowotność i użytkowość rozrodczą krów, przyczyniając się, lub całkowicie eliminując problemy związane ze zdrowiem zwierząt, zwłaszcza schorzeniami metabolicznymi i zaburzeniami w rozrodzie. Przez hodowców często okres zasuszenia nie jest doceniony i traktują go po macoszemu. Tymczasem pierwszy dzień zasuszania winien być pierwszym dniem kolejnej laktacji.

Podczas okresu zasuszania warto więcej uwagi poświęcać zarówno żywieniu krowy, jak i profilaktyce zapobiegających stanom zapalnym jej gruczołu mlekowego. Zasuszanie krów na 7-8 tyg. przed porodem, to coś więcej niż tylko przerwanie dojenia. Takie krowy, już wysokocielne, powinny mieć zapewnione komfortowe warunki bytowe tj. być właściwie traktowane oraz odpowiednio żywione. Dziś coraz częściej stosowany jest jednostopniowy sposób zasuszania. W tym celu, po ostatnim doju kanały strzykowe winny być zamknięte specjalnym czopem. Pomysł sztucznego czopa wewnątrzstrzykowego, który ma niejako zastępować wytwór naturalny sprawdził się tak dobrze, że dzisiaj jest to standard w hodowli bydła mlecznego na świecie oraz najbardziej rozpowszechnioną metodą ochrony gruczołu mlekowego podczas zasuszania. Czop jest bezantybiotykową pastą dowymieniową, zaś jej składnikami są...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Zanim krowy wyjdą na pastwiska...

Kiedyś krowy i jałowiznę, od wiosny do jesieni, wypasano na pastwiskach. Później bydło zamknięto w oborach i jałownikach. Dziś wraca się do przeszłości, szczególnie teraz, kiedy aktualne są dopłaty do dobrostanu zwierząt. Utrzymanie bydła na pastwiskach jest najbardziej naturalnym i tanim systemem chowu, zarówno krów mlecznych jak i opasów.

10 Kwietnia 2024

Ochrona zbóż jarych przed chwastami

Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała Kowalskiego. Zapraszamy do lektury.

1 Kwietnia 2024

Jak przygotować pole pod kukurydzę

Kukurydza ma swoje wymagania klimatyczno-glebowe i żeby możliwie najlepiej się udała, pole pod jej uprawę należy odpowiednio przygotować. Udzielamy wskazówek, jak uprawiać stanowisko pod kukurydzę.

22 Marca 2024