Publikacje » Hodowla » Systemy wykrywania rui – efektywne zarządzanie rozrodem bydła

Systemy wykrywania rui – efektywne zarządzanie rozrodem bydła

24 Czerwca 2021

Systemy wykrywania rui – efektywne zarządzanie rozrodem bydła 

Wzrost wydajności krów mlecznych i intensyfikacja produkcji mleka wymagają umiejętnego zarządzania rozrodem stada. Wyniki w tym zakresie poprawiają się dzięki systemom wykrywania i powiadamiania o rui, które cieszą się rosnącym zainteresowaniem.

Istotnym problemem dla hodowców bydła są kiepskie wyniki w rozrodzie. Wiąże się to z faktem znacznego pogorszenia wykrywalności rui. Powodem takiego stanu rzeczy jest również skrócenie długości jej trwania, co zdaniem naukowców związane jest z wysoką wydajnością mleczną. Stąd rośnie zapotrzebowanie na narzędzia umożliwiające wykrywanie rui u krów mlecznych. Propozycją dla mniejszych gospodarstw są detektory plastrowe, zdrapki rujowe, jak i znaczniki rui, znane również pod nazwą: szukarka bądź chin-ball. Rozwiązaniem dla dużych stad są systemy informatyczne wykorzystujące urządzenia zwane pedometrami. Systemy te pozwalają precyzyjnie określić optymalny termin krycia.

Cicha ruja - monitoring zachowania krowy

Najbardziej popularnym i najszerzej stosowanym sposobem wykrywania rui w dużych stadach jest pomiar aktywności ruchowej w fazie przedrujowej, która wzrasta wtedy dwu-, a nawet czterokrotnie. W tym celu zastosowanie znalazły pedometry, czyli sensory umieszczone na kończynach krów. Urządzenia te w starszych wersjach dokonywały pomiaru ilości kroków, na podstawie czego szacowano okres wystąpienia rui. Jednakże monitorowanie kroków krowy może być niewystarczające do wykrycia rui i chorób. Przydatne jest więc zaobserwowanie ocierania się krów o inne krowy, specyficznej ekspresji ciała oraz nietypowych zachowań, takich jak wzmożone ruchy głową i szyją. Ogląd ten umożliwia nowsza generacja pedometrów w postaci czujników obudowanych gumową opaską, zakładanych na kończynę lub szyję zwierzęcia. Pedometry dokonują monitoringu zwierzęcia na większej liczbie punktów pomiarowych. Dzięki temu dokładność wyliczanej średniej aktywności ruchowej jest znacznie większa. Pozyskane dane wysyłane są do serwera, który może się znajdować w chmurze obliczeniowej. Specjalne oprogramowanie na podstawie...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online