Słoma - wartościowy nawóz

15 Lipca 2021

Słoma - wartościowy nawóz

Pozostawione na polu resztki pożniwne nie są formalnie zarejestrowane jako grupa nawozów organicznych. Jednakże odgrywają one zasadniczą rolę w bilansie materii organicznej oraz składników mineralnych w glebach uprawnych. 

Do resztek pożniwnych w zależności od uprawianego gatunku rośliny oraz od prowadzonej technologii uprawy należą korzenie i ścierń, plewy zbóż, łuszczyny rzepaku czy strąki roślin strączkowych. Udział resztek pożniwnych stanowi mniej więcej od 10 proc. w przypadku ziemniaków do 20-25 proc. w przypadku zbóż czy rzepaku. Na plony uboczne składają się z kolei słoma zbóż, strączkowych oraz rzepaku, która jest jednym z podstawowych źródeł materii organicznej. Wytworzony w produkcji roślinnej plon uboczny w postaci słomy może być traktowany jako resztki pożniwne pozostawione na polu, takie jak słoma rzepaku, strączkowych oraz kukurydzy uprawianej na ziarno, a także jako produkt rynkowy czy też pasza.

Wartość nawozowa słomy

Wartość nawozowa słomy zależy od jej składu chemicznego i jest tym większa, im więcej jest w niej zawartych składników pokarmowych. Ważnymi z punktu agrochemicznego jest zawartość azotu, a także stosunek C:N oraz zawartość ogólna składników mineralnych. Ilość makro- i mikroskładników w słomie jest zdecydowanie mniejsza, nawet 2-, 5-krotnie, niż w oborniku czy gnojowicy. Stąd też jej działanie polega przede wszystkim na korzystnym wpływie na właściwości gleb. W mniejszym stopniu, w odniesieniu do innych nawozów organicznych, jest źródłem składników pokarmowych dla roślin. 

Tab. Zawartość makro- i mikroskładników w słomie 

 

 Wyszczególnienie

Pszenica

Rzepak

Kukurydza

Makroelementy (%)

Azot (N) 

0,5-0,7 

0,6-1 

0,6 0,7-1,5

Fosfor (P2O5)  

0,2-0,3

0,2-0,3 

0,4-0,6

Potas (K2O) 

1-2 

1-2 

2-3 

Wapń (CaO) 

0,4-0,6 

0,25-0,5 

1,5-3

Magnez (MgO) 

poniżej 0,1

0,10-0,25 

0,1-0,2

Mikroelementy (mg/kg)

Żelazo (Fe) 

30-120 

100-200 

90-180

Mangan (Mn) 

15-70 

15-30 

20-60

Miedź (Cu) 

1,04-4 

3-6 

2-5

Cynk (Zn) 

4-12 

7-15 

7,5-20 

Słoma, najczęściej zbóż ozimych, może być stosowana jako ściółka, stanowiąc komponent obornika, albo też być bezpośrednio przyorywana na polu, przeważnie po kombajnowym zbiorze zbóż. Przyorywanie słomy ma miejsce szczególnie w bezinwentarzowych specjalistycznych gospodarstwach rolnych, a także w gospodarstwach stosujących bezściółkowe technologie utrzymania zwierząt, produkujące gnojowicę.

Słoma. Bogate źródło węgla

Słoma wprowadzona do gleby zwiększa zawartość próchnicy glebowej. Po jej przyoraniu dochodzi do bardzo...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Najnowsze artykuły

Wiosenne szkodniki w zbożach

Wiosna jest czasem intensywnego wzrostu zbóż, ale jednocześnie dynamicznego rozwoju szkodników. Właściwa ocena zagrożenia i działania ochronne w tym okresie mogą istotnie wpłynąć na plon.

22 Kwietnia 2024

Oprysk na opadający płatek

Kwitnienie rzepaku to okres, w którym powinno się chronić rośliny przed chorobami: zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią. W tym czasie należy zastosować fungicydy zwalczające spektrum tych groźnych chorób.

22 Kwietnia 2024

Siew kukurydzy - warunki i termin

Kukurydza ma swoje wymagania termiczne, dlatego nadmierne przyspieszanie terminu siewu, zwłaszcza w nieogrzaną glebę nie są korzystne. Z drugiej strony im późniejszy siew, tym bardziej skraca się okres wegetacji i wzrasta ryzyko, że rośliny nie zdąża w pełni dojrzeć jesienią.

22 Kwietnia 2024