Publikacje » Hodowla » Czochradła, czyli przyjemności dla krów – tak czy nie?

Czochradła, czyli przyjemności dla krów – tak czy nie?

19 Grudnia 2022

Czochradła, czyli przyjemności dla krów – tak czy nie?

Dobrostan to pojęcie dość powszechnie w ostatnich latach używane przez wszystkich, którym zależy na dobrym traktowaniu zwierząt. Czy zapewnienie czochradeł krowom mlecznym wpisuje się w to zagadnienie?

Dobrostan w odniesieniu do krów mlecznych to nie tylko odpowiednia powierzchnia kojca czy wygodne legowisko. To także dbanie o ich naturalne instynkty, jakim jest np. drapanie czy czochranie. Przyglądając się krowom na pastwiskach, można dostrzec, że bardzo lubią się ocierać o stałe elementy pastwiska, przede wszystkim drzewa i drewniane słupy. W oborach trudniej jest zwierzętom zaspokoić tę naturalną potrzebę. Najczęściej do tego celu wykorzystują metalowe przegrody lub ściany, co grozi uszkodzeniem tych elementów i może skutkować ranami skóry zwierząt. Dlatego warto dać krowom takie urządzenie, które będzie dla niego bezpieczne i w możliwie najlepszym stopniu zaspokoi potrzeby czochrania się i oczyszczania skóry.

Czochradła

Obecnie na rynku istnieje wiele rozwiązań, które mają przynosić komfort krowom mlecznym. Jedną z takich innowacji, coraz częściej spotykaną w oborach wolnostanowiskowych, jest czochradło.
Urządzenia do czochrania mogą być:

  • aktywne – szczotki, które się obracają pod wpływem nacisku zwierzęcia opierającego się o nie. Ruch szczotek jest napędzany mechanicznie, najczęściej przy użyciu niewielkiego silnika elektrycznego;
  • bierne składające się najczęściej z dwóch szczotek połączonych sprężynami, o które zwierzęta muszą same się ocierać.

Zalety czochradeł

Krowy to zwierzęta, które w naturalnym środowisku dbają o swoją czystość. W oborach fermowych to zadanie mają utrudnione, dlatego w sztucznych warunkach chowu tak ważne są czochradła dla krów mlecznych. Są one idealnym rozwiązaniem do zaspokojenia naturalnych potrzeb zwierząt dla zachowania czystości i zadowolenia. Krowy poprzez pielęgnację skóry poprawiają swoje samopoczucie, ale także pobudzają zakończenia nerwowe zlokalizowane na powierzchni skóry, wpływając na lepsze jej ukrwienie. Poprawia się przez to przepływ krwi w organizmie, przyswajanie składników odżywczych, co w efekcie wspomaga apetyt i przemianę materii, dając lepsze wyniki produkcyjne. Dodatkowym atutem czochradeł jest dbanie o czystość mikrobiologiczną powierzchni skóry. Wszelkie zanieczyszczenia są idealnym środowiskiem do rozwoju pasożytów i drobnoustrojów, atakujących krowy w oborze. Poprzez czyszczenie skóry z kurzu, resztek paszy, cząstek zabrudzonej ściółki i odchodów, ogranicza się ryzyko występowania chorób skórnych u tych zwierząt.

Montaż czochradeł

Powinniśmy dobrze przemyśleć miejsce, w którym zamontujemy w oborze czochradło. Z praktycznego punktu widzenia zaleca się montowanie czochradeł tak, aby jednocześnie z tej przyjemności mogły korzystać 2-3 krowy, nie blokując przy tym ruchu innych zwierząt w budynku. W miarę możliwości finansowych gospodarstwa warto jest przemyśleć montaż czochradeł we wszystkich sektorach w oborze. Młode jałówki także bardzo chętnie korzystają z tego typu urządzeń, jak i krowy zasuszone, które rozluźniają się i uspokajają, korzystając z przyjemnego masażu przy pomocy szczotek czochradła. To właśnie w okresie zasuszenia zwierzęta chętniej podchodzą do czochradła. Badania wykazały również związek z użytkowaniem czochradeł przez zwierzęta w przypadku wystąpienia sytuacji stresowej. Krowy, które uprzednio były narażone na stres, chętniej korzystają z tych urządzeń. Pozwala to wysnuć wniosek, iż czochradła mogą mieć wpływ na rozładowanie negatywnych bodźców zwierzęcia. 

Zainstalowanie czochradeł nie jest obowiązkowe i nie ma wpływu na większe dopłaty z tytułu dobrostanu krów mlecznych. Warto jednak zastanowić się nad ich montażem, gdyż poprawa warunków życia krów mlecznych zawsze przynosi korzyści dla hodowcy.

Tekst i zdjęcia: Arkadiusz Trzciński

Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online