Publikacje » Hodowla » Jak przeprowadzić podsiew użytków zielonych późnym latem?

Jak przeprowadzić podsiew użytków zielonych późnym latem?

29 Lipca 2022
źródło: www.krowienazdrowie.pl

O czym należy pamiętać przeprowadzając podsiew użytków zielonych późnym latem? Jak wykonać go prawidłowo? Jakie odmiany wybrać? Najważniejsze informacje i wskazówki o późnoletnim podsiewie przekazuje specjalista z programu Krowie na Zdrowie - Piotr Kowalski z Barenbrug Polska. 

Jeśli planujemy podsiewać trawy, to lepiej zrobić to późnym latem niż czekać do wiosny

Mamy środek upalnego lata. To okres, gdy szczególnie trawy (bo lucerna trochę mniej) cierpią z powodu bardzo wysokich temperatur. Widzimy to po plonach - nie są one zadowalające. Dlatego późne lato to dobry moment, aby pomyśleć o podsiewie użytków zielonych. Koniec sierpnia, nawet początek września, to idealny czas na wykonanie takiego podsiewu, ponieważ dotychczasowa ruń, po okresie intensywnego wzrostu, hamuje z produkcją, więc nie jest tak konkurencyjna dla młodych traw. Poza tym, z końcem sierpnia i początkiem września możemy spodziewać się większej ilości opadów. Podsiewane trawy będą więc miały wilgoć do tego, aby się dobrze ukorzenić i przygotować do zimy. 

Podsiew późnym latem – praktyczne rady

1. Podsiew robimy bezpośrednio po trzecim/ czwartym pokosie – od końca sierpnia, ale najpóźniej do połowy września.

2. Jeśli planujemy podsiew, ostatni pokos należy wykonać bardzo nisko, aby młode trawy miały jak najmniejszą konkurencję na światło, wodę i składniki pokarmowe oraz jak najwięcej czasu na skiełkowanie.

3. Bezpośrednio po zbiorze bronujemy użytek zielony „na czarno”, aby jak najwięcej nowej przestrzeni udostępnić dla młodych nasion.

4. Po podsiewie bezwzględnie wałujemy.

5. Rezygnujemy z nawożenia azotem, możemy zastosować nawożenie potasem i fosforem, ale nie azotem.

6. Rezygnujemy z nawożenia organicznego.

7. Do podsiewu późnym latem wykorzystujemy mieszanki wieloletnie, ważne jest, żeby była w nich życica trwała lub kostrzewa łąkowa i trzcinowa, ale bazą powinna być życica trwała np. B&G-4 Milkway Universal.

Podsumowując, krótko kosimy, bronujemy, siejemy, wałujemy. Później młode trawy można wspomagać nawożeniem potasowym, aby zwiększać jakość i trwałość młodego podsiewu przed zimą.

Późne lato to też świetny czas na siew lucerny…

Koniec sierpnia to też idealny moment na siew czystej lucerny np. AlfaComfort – nowość Barenbrug – połączenie lucerny flamandzkiej i śródziemnomorskiej, o bardzo wysokiej zimotrwałości i produkcyjności. To odmiana polecana szczególnie do intensywnych upraw, dla hodowców bydła mlecznego, którzy wykonują zazwyczaj minimum 3-4 pokosy w sezonie. Przed siewem lucerny koniecznie zróbmy badanie gleby i sprawdźmy jakie jest jej pH – przypomina Piotr Kowalski. – Ważne jest, żeby nie było niższe niż 6, najlepiej 6,5-7. 

… i podsiewów paszowych

W tym przypadku specjalista Krowie na Zdrowie poleca dwie odmiany B&G-13 Milkway Poplon oraz ProtaFix 4 – zawierającą szybko rosnące koniczyny. W przypadku podsiewów poplonowych Piotr Kowalski z firmy Barenbrug szczególnie rekomenduje nawożenie organiczne. Rośliny wykorzystają naturalny nawóz, który dodatkowo w zamian spulchni glebę i wzbogaci ją w azot, cenny składnik dziś wciąż bardzo drogi. 

###

Śledź Krowie na Zdrowie także na Facebooku! www.facebook.com/KrowieNaZdrowie
Zapraszamy na stronę: www.krowienazdrowie.pl

Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online