Publikacje » Hodowla » Jak poprawić apetyt krowy

Jak poprawić apetyt krowy

12 Listopada 2020
źródło: https://www.plantpress.pl/

Współczesna krowa mleczna produkuje 35-40 litrów mleka dziennie. Aby temu podołać musi pobrać ok. 22-25 kg s. m. pasz, zarówno objętościowych jak i treściwych. Samo więc dostarczenie karmy na stół paszowy sprawy nie załatwia. Krowa musi jeszcze zechcieć „zjeść” taką ilość paszy. Przyczyn utraty apetytu przez krowy jest wiele.

Stado musi być zdrowe, chore krowy nie interesują się paszą. Należy szczególną uwagę zwracać na pomijany aspekt – stan racic. Krowy ze schorzeniami kończyn, polegują przez większą część dnia i nie wykazują zainteresowania stołem paszowym.

Wpływ na apetyt ma faza laktacji oraz wiek krowy. Niechęć do pobierania pasz występuje częściej u pierwiastek niż u wieloródek oraz w pierwszej fazie laktacji. By minimalizować brak apetytu, po wycieleniu należy zadbać o zbilansowanie i smakowitość dawek pokarmowych dla tej grupy technologicznej krów. Zjawisko to ma miejsce mniej więcej do ok. 10-12 tyg. laktacji. W tym czasie u krów wysokomlecznych często występuje zjawisko fizjologicznego ujemnego bilansu energii, skutkującego mobilizacją rezerw tłuszczu i białka mięśni. Konsekwencją mniejszego pobierania paszy przez krowy w początkowym okresie laktacji jest obniżenie produkcji mleka w szczycie laktacji, a co za tym idzie wydajności za całą laktację, spadek jej masy ciała oraz pogorszenie wskaźników rozrodu – kłopoty z zacieleniem.  

Krowy powinny otrzymywać paszę świeżą, dobrej jakości....

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online