Publikacje » Hodowla » Hodowla krów mlecznych. Rozmowa z Piotrem Doligalskim

Hodowla krów mlecznych. Rozmowa z Piotrem Doligalskim

6 Lutego 2020
źródło: https://www.plantpress.pl/

Postawiłem na krowy i nadal będę je hodował 

Rozmowa z Piotrem Doligalskim, prezesem i właścicielem zakładu rolnego w Kowrozie ( województwo kujawsko – pomorskie).

Jak długo zajmuje się Pan hodowlą bydła mlecznego ?

-Bydło mleczne hoduję już 15 lat . Aktualnie mam 400 krów mlecznych , a w sumie 850 sztuk bydła głównie rasy  holsztyńsko – fryzyjskiej.

Czy obecnie warto hodować bydło mleczne i czy jest to perspektywiczna gałąź gospodarki rolnej ?

- Powiem tak, że jak dzisiaj miałbym zaczynać pracę w gospodarstwie rolnym, to na pewno nie stawiałbym na hodowlę , ponieważ jest to bardzo ciężką praca i trudno obecnie  na wsi znaleźć ludzi do pracy przy krowach.  Nawet pracując z całą rodziną,  co dzień na naszej farmie,  przy takiej ilości zwierząt  nie udałoby się mam podołać wszystkim obowiązkom związanym z tym kierunkiem produkcji rolnej.   Ja postawiłem przed laty na krowy i nadal będę je hodował. 

Jeśli chodzi o żywienie krów to opiera Pan je na pasza własnych czy też kupuje je od innych ?

- Jeżeli chodzi o wszystkie pasze objętościowe tj. kiszonki, sianokiszonki, siano , słoma  itp.to mam swoje. Zboże  i kukurydze też mam swoje . Kupuje tylko różne dodatki np. premiksy oraz soję i śrutę rzepakową .

Jakiej zatem wielkości jest Pana gospodarstwo i  ile plonów zebranych ze swoich pół przeznacza Pan  na pożywienie dla bydła ?

- W sumie uprawiam 930 hektarów z czego 800 jest moja własnością , a resztę dzierżawię .Kukurydzę potrzebuję zasiać na areale około 170 hektarów , 120 na kiszonkę , a 60 na ziarno potrzebne do spasania. Około 80 – 90 hektarów zajmują lucerny i trawy i jeszcze potrzebuje trochę zboża.

Czy w Pana stadzie jest podział na krowy oddające  mleko, jałówki  i mamki ?

- U mnie jest cały komplet , jeśli chodzi o odchów bydła. Oprócz byczków, które sprzedaje po 2 – 3 tygodniach od narodzin w gospodarstwie wszystko odchowuję. Są małe cielaczki, jałówki , zacielone krowy . Natomiast jeśli chodzi o grupę produkcyjną  krów , to mamy dwie grupy technologiczne ( zależne są one od wielkości produkowanego mleka).

Ile mleka uzyskuje Pan miesięcznie w swoim gospodarstwie i gdzie  kto jest jego odbiorcą ?

- Miesięcznie moje krowy oddaja około 400 tysięcy mleka, którego odbiorcą jest Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu. Za litr mleka otrzymuję 1, 45 zł.

Czy produkcja mleka jest obecnie opłacalna ?

- To jest bardzo trudne pytanie. Zależy co liczyć . Licząc czas poświęcony na prace przy krowach, brak wolnych sobót  czy niedziel  i zatrudnienie przy tym całej rodziny i jeszcze dodatkowych pracowników  to powiedziałbym, że  nie warto zajmować się produkcja mleka. Dziś jeśli miałbym postawić...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online