Publikacje » Hodowla » Higiena systemów pojenia

Higiena systemów pojenia

6 Marca 2020
źródło: https://www.plantpress.pl/

Woda używana do pojenia zwierząt wywiera istotny wpływ na stan ich zdrowia oraz produkcyjność. Często w instalacji wodnej gromadzą się osady będące doskonałą pożywką dla drobnoustrojów chorobotwórczych. Zadbanie więc o dobrą jakość wody oraz właściwy stan systemu pojenia to podstawowy cel jaki powinien przyświecać każdemu hodowcy.    

Instalacje do pojenia zwierząt powinny być wykonane z materiałów o wysokiej jakości. Powierzchnie wszystkich elementów muszą być gładkie, bez naroży oraz ostrych krawędzi. Budowa poideł, tak smoczkowych, miskowych jak i dzwonowych, powinna zapewniać zwierzętom bezpieczeństwo, maksymalną higienę oraz brak miejsc, gdzie mógłby się osadzać kamień, brud czy zanieczyszczenia. Pierwszym krokiem do poprawy stanu higienicznego systemu pojenia powinno być sprawdzenie wszystkich podłączonych do niego poideł, ponieważ często dochodzi do ich zapychania się, co ułatwia gromadzenie się w tych miejscach osadów żelaza i wapnia. W systemach pojenia powstają samorzutnie osady w postaci biofilmu lub kamienia. Są one doskonałym miejscem do osadzania się potencjalnie szkodliwych dla zwierząt mikroorganizmów. Takie nieusunięte osady ponadto, zatykają nie tylko poidło, ale również przewody doprowadzające wodę. Czyszczenie przewodów z osadów jest podstawowym...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Chcesz mieć nieograniczony dostęp do wszystkich treści w serwisie E-pole? Dokonaj bezpłatnej rejestracji i korzystaj z naszej bazy publikacji, narzędzi oraz szkoleń online.
Pogoda rolnicza
Szczegółowa prognoza temperatury gleby, punktu rosy, wiatru, indexu UV
Pobierz lokalizację z urządzenia
Szkolenia online
Narzędzia online