Zwalczanie chwastów w zbożach po trudnej jesieni

11 Grudzień 2019
 | Kategoria: Ochrona

Jesień 2016 roku po raz kolejny zaskoczyła nas swoją nieprzewidywalnością. Najpierw susza, z której wynikło celowe opóźnienie siewów zbóż ozimych (w 2015 roku też była susza), po to, aby „złapać” odrobinę tak potrzebnej do kiełkowania nasion wilgoci. Potem październik, w którym właściwie bez przerwy padało (w niektórych regionach kraju sumarycznie nawet ponad 100 mm), a od początku listopada borykaliśmy się z przygruntowymi przymrozkami. Jeżeli udało się zasiać zboża ozime i wejść z zabiegiem herbicydowym, to z uwagi na ich powolny rozwój jesienią i dalszą niepewność dotyczącą przezimowania, producenci wybierali zazwyczaj rozwiązania niekompletne, których zadaniem było przede wszystkim poskromienie miotły zbożowej i przy okazji kilku chwastów dwuliściennych. Jednak, aby uzyskać pełnię ochrony herbicydowej i tak z założenia planuje się wiosenny zabieg korekcyjny.

Tu pojawia się podstawowe pytanie: na który preparat postawić? Gama dostępnych produktów jest bogata, więc warto ustalić sobie kilka kryteriów, którymi posłużymy się, aby dokonać najlepszego wyboru.

Zwalczanie chwastów w zbożach - niska dawka

Dobierając preparat do zabiegu poprawkowego (w przypadku słabych efektów aplikacji jesiennej) lub też decydując się na kolejny, planowy zabieg wiosenny (w technologii dwóch aplikacji rozłożonych w czasie), warto zwrócić uwagę na komfort i wybrać taki preparat, którego dawka jest niska i łatwa do odmierzenia. Mustang Forte 195 SE w odniesieniu do innych herbicydów świetnie spełnia to zadanie. Jego dawka to zaledwie 0,8 l/ha w sytuacji zabiegu wiosennego po uprzednio wykonanej aplikacji jesiennej. Możliwość obniżenia dawki podstawowej (1 l/ha w przypadku braku zabiegu jesiennego) aż o 20% (dawka 0,8 l/ha w sytuacji wiosennej aplikacji po wykonanym zabiegu jesiennym) została z sukcesem przebadana w doświadczeniach polowych, jak również sprawdziła się na polach produkcyjnych. Jeżeli jesienią nie użyto żadnego herbicydu i cała ochrona zbóż ozimych przeciwko roślinom niepożądanym została przesunięta na wiosnę, wówczas w celu zwalczenia chwastów dwuliściennych należy zastosować pełną dawkę produktu Mustang Forte 195 SE: 1 l/ha.

Argument ceny

Koszt to jeden z najważniejszych aspektów decydujących o wyborze danego rozwiązania. Analizując konkretną propozycję, powinniśmy skupić się na koszcie zabiegu na hektar, a nie tylko na cenie np. za 1 l, ponieważ często zdarza się, że herbicyd, którego cena za 1 l jest stosunkowo niska, wydaje się być tylko pozornie interesujący. Po przeliczeniu dawki i kwoty zabiegu okazuje się, że preparat, który wydawał się tani – wcale takim nie jest, ponieważ stawka za ochronę jednego hektara jest wyższa niż aplikacja herbicydowa przy użyciu najlepszych produktów. Doskonałym przykładem jest po raz kolejny herbicyd Mustang Forte 195 SE. Koszt ochrony tym preparatem jest często niższy niż zabieg innymi popularnymi rozwiązaniami. Jeśli nawet jakaś alternatywa jest porównywalna cenowo, to nie jest ona zazwyczaj w stanie spełnić pozostałych kryteriów, które rozpatrujemy w tym wpisie, np. ma ograniczenia związane z maksymalnym terminem aplikacji czy posiada zdecydowanie wyższe wymagania temperaturowe.

Mustang Forte 195 SE

O herbicydzie Mustang Forte pisaliśmy już wiele razy prezentując zarówno informacje teoretyczne, jak i praktyczne. Dlatego też zainteresowanych odsyłam do moich wcześniejszych wpisów:

  • Jaki herbicyd na wiosenne poprawki?
  • Zwalczanie chwastów dwuliściennych w zbożach jarych.
  • Możliwe mieszaniny z Mustangiem Forte.
  • Jakie rośliny uprawiać po Mustangu Forte?
  • Mustang Forte – skuteczność na chwasty

O Autorze: Rafał Kowalski
Na co dzień doradca specjalizujący się w tematyce praktycznego stosowania herbicydów i szeroko pojętej agrotechniki. Autor wielu publikacji. Potrafi rozpoznać niemal każdy chwast, co zresztą skrzętnie dokumentuje tworząc wartościową fototekę. Część z tych prac pojawia się na blogu e-pole. W wolnych chwilach pasjonat fotografii.

Proponowane artykuły:
11 Grudzień 2019, autor: Krzysztof Szymański
Ochrona zbóż przed chorobami przed chorobami to temat ważny i skomplik...
01 Grudzień 2019, autor: Bartłomiej Kowalski
Ochrona zbóż jarych przed chwastami, to temat kolejnego wpisu Rafała K...
04 Grudzień 2019, autor: Bartłomiej Kowalski
Zaprawianie nasion umożliwia wstępną ochronę nasion przed chorobami wy...
11 Grudzień 2019, autor: dr Sławomir Kutryś
Wiosna w tym roku jest bardzo kapryśna. Duże spadki temperatur, deszcz...
14 Grudzień 2019, autor: Krzysztof Szymański
Dzisiaj piszemy o kolejnej nowości, która również zawiera substancję A...
04 Grudzień 2019, autor: Rafał Kowalski
Lista roślin następczych po zastosowaniu Lanceta Plus™ 125 WG wiosną i...