Zwalczanie chwastów w zbożach po trudnej jesieni

12 Maja 2017
 | Kategoria: Ochrona

Jesień 2016 roku po raz kolejny zaskoczyła nas swoją nieprzewidywalnością. Najpierw susza, z której wynikło celowe opóźnienie siewów zbóż ozimych (w 2015 roku też była susza), po to, aby „złapać” odrobinę tak potrzebnej do kiełkowania nasion wilgoci. Potem październik, w którym właściwie bez przerwy padało (w niektórych regionach kraju sumarycznie nawet ponad 100 mm), a od początku listopada borykaliśmy się z przygruntowymi przymrozkami. Jeżeli udało się zasiać zboża ozime i wejść z zabiegiem herbicydowym, to z uwagi na ich powolny rozwój jesienią i dalszą niepewność dotyczącą przezimowania, producenci wybierali zazwyczaj rozwiązania niekompletne, których zadaniem było przede wszystkim poskromienie miotły zbożowej i przy okazji kilku chwastów dwuliściennych. Jednak, aby uzyskać pełnię ochrony herbicydowej i tak z założenia planuje się wiosenny zabieg korekcyjny.

Tu pojawia się podstawowe pytanie: na który preparat postawić? Gama dostępnych produktów jest bogata, więc warto ustalić sobie kilka kryteriów, którymi posłużymy się, aby dokonać najlepszego wyboru.

Zwalczanie chwastów w zbożach - niska dawka

Dobierając preparat do zabiegu poprawkowego (w przypadku słabych efektów aplikacji jesiennej) lub też decydując się na kolejny, planowy zabieg wiosenny (w technologii dwóch aplikacji rozłożonych w czasie), warto zwrócić uwagę na komfort i wybrać taki preparat, którego dawka jest niska i łatwa do odmierzenia. Mustang Forte 195 SE w odniesieniu do innych herbicydów świetnie spełnia to zadanie. Jego dawka to zaledwie 0,8 l/ha w sytuacji zabiegu wiosennego po uprzednio wykonanej aplikacji jesiennej. Możliwość obniżenia dawki podstawowej (1 l/ha w przypadku braku zabiegu jesiennego) aż o 20% (dawka 0,8 l/ha w sytuacji wiosennej aplikacji po wykonanym zabiegu jesiennym) została z sukcesem przebadana w doświadczeniach polowych, jak również sprawdziła się na polach produkcyjnych. Jeżeli jesienią nie użyto żadnego herbicydu i cała ochrona zbóż ozimych przeciwko roślinom niepożądanym została przesunięta na wiosnę, wówczas w celu zwalczenia chwastów dwuliściennych należy zastosować pełną dawkę produktu Mustang Forte 195 SE: 1 l/ha.

Argument ceny

Koszt to jeden z najważniejszych aspektów decydujących o wyborze danego rozwiązania. Analizując konkretną propozycję, powinniśmy skupić się na koszcie zabiegu na hektar, a nie tylko na cenie np. za 1 l, ponieważ często zdarza się, że herbicyd, którego cena za 1 l jest stosunkowo niska, wydaje się być tylko pozornie interesujący. Po przeliczeniu dawki i kwoty zabiegu okazuje się, że preparat, który wydawał się tani – wcale takim nie jest, ponieważ stawka za ochronę jednego hektara jest wyższa niż aplikacja herbicydowa przy użyciu najlepszych produktów. Doskonałym przykładem jest po raz kolejny herbicyd Mustang Forte 195 SE. Koszt ochrony tym preparatem jest często niższy niż zabieg innymi popularnymi rozwiązaniami. Jeśli nawet jakaś alternatywa jest porównywalna cenowo, to nie jest ona zazwyczaj w stanie spełnić pozostałych kryteriów, które rozpatrujemy w tym wpisie, np. ma ograniczenia związane z maksymalnym terminem aplikacji czy posiada zdecydowanie wyższe wymagania temperaturowe.

Mustang Forte 195 SE

O herbicydzie Mustang Forte pisaliśmy już wiele razy prezentując zarówno informacje teoretyczne, jak i praktyczne. Dlatego też zainteresowanych odsyłam do moich wcześniejszych wpisów:

  • Jaki herbicyd na wiosenne poprawki?
  • Zwalczanie chwastów dwuliściennych w zbożach jarych.
  • Możliwe mieszaniny z Mustangiem Forte.
  • Jakie rośliny uprawiać po Mustangu Forte?
  • Mustang Forte – skuteczność na chwasty

O Autorze: Rafał Kowalski
Wybitny specjalista w zakresie ochrony roślin. Wie chyba wszystko na temat chwastów, szkodników roślin uprawnych oraz chorób grzybowych. Ponadto autor wielu fantastycznych fotografii, które znajdziecie na blogu e-pole.pl

Proponowane artykuły:
16 Czerwca 2017, autor: Rafał Kowalski
Ochrona fungicydowa to temat ważny tym bardziej, że w obecnym sezonie...
23 Kwietnia 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Przytulia czepna, rumianowate czy chabry, to chwasty pojawiające się w...
24 Czerwca 2017, autor: Rafał Kowalski
Jeśli macie problemy z ustaleniem jakie choroby zbóż atakują Wasze upr...
06 Marca 2017, autor: Krzysztof Szymański
Czy jest herbicyd odporny na deszcz oraz na inne warunki pogodowe? Do...
29 Stycznia 2018, autor: Bartłomiej Kowalski
Pisaliśmy niedawno o wprowadzeniu na polski rynek nowego herbicydu, w...
29 Lutego 2016, autor: Krzysztof Szymański
Lancet Plus 125 WG wyróżnia wysoka skuteczność w walce z wieloma chwas...