Wiosenne opryski - o czym pamiętać

27 Lutego 2017
 | Kategoria: Ochrona

Jeszcze jest trochę czasu zanim trzeba będzie przeprowadzić pierwsze wiosenne opryski. Jest to zatem najlepszy moment, aby zwrócić uwagę na kilka kwestii, których nie wolno pominąć przed zabiegiem.

Najpierw profilaktyka

Chemiczna ochrona upraw to bardzo skuteczne rozwiązanie podczas walki z różnymi patogenami. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo istotna jest również profilaktyka.

Podstawą jest zawsze stosowanie odpowiedniego płodozmianu oraz wykorzystywanie zalecanych odmian. Aby możliwie ułatwić roślinom start bardzo istotne jest terminowe wykonanie siewu czy sadzenia. Nie mniej ważne są również późniejsze zabiegi, w tym nawożenie. Więcej na ten temat piszemy we wpisie “Metody ochrony roślin przed patogenami”.

Ważne podstawy

Przed wykonaniem samego zabiegu preparatem chemicznym istotne jest ustalenie kilku kwestii:

  • Przede wszystkim preparat musi znajdować się w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Preparat nie może być przeterminowany, a osoba dokonująca oprysku powinna być przeszkolona w tym zakresie.
  • Konkretne przepisy dotyczą również opryskiwaczy. Maszyny muszą być sprawne i w pełni funkcjonalne. Muszą także mieć aktualne badania techniczne.
  • Bezwględnie należy przestrzegać wszelkich informacji zawartych na etykiecie stosowanego preparatu. Dotyczy to głównie kwestii związanych z terminem stosowania, dawką, przeznaczeniem środka (np. "Mustang Forte - skuteczność na chwasty"), okresem karencji czy możliwościami stosowania roślin następczych (np. "Następstwo roślin po herbicydzie Lancet Plus").

Określenie fazy rozwojowej

Patrząc na wiosenne opryski pod kątem roślin uprawnych trzeba być pewnym kilku rzeczy. Pomijając kwestie oczywiste, jak to z “czym na polu walczymy” i jaką uprawę chronimy, oprysk należy wykonać w konkretnym terminie. Termin stosowania jest zawsze umieszczony na etykietach środków ochrony roślin. Bardzo przydatną umiejętnością jest właściwe określenie fazy rozwojowej. O tym jak to zrobić w przypadku zbóż pisaliśmy już wcześniej. Natomiast najlepiej obejrzeć krótki poradnik:

Bezpieczeństwo i ewidencjonowanie zabiegów

Już podczas samego oprysku należy pamiętać, że ciecz robocza nie może zagrażać zwierzętom oraz ludziom. Zatem precyzja wykonania tego zabiegu jest bardzo ważna. Ciecz nie może przedostawać się poza granice pola. Pisaliśmy więcej o tym w materiale “Znoszenie cieczy roboczej”. To też wiąże się ze sprawnością wykorzystywanego opryskiwacza.

Istotną rolę odgrywa również ewidencjonowanie przeprowadzonych zabiegów. Szczególnie w przypadku gospodarstw większych. Jednak w przypadku każdego gospodarstwa, notowanie informacji odnośnie tego co było stosowane, w jakim celu, w jakiej dawce i terminie pozwoli w przyszłości na wydajne planowanie strategii ochrony. Informacje te połączone z danymi na temat plonowania, nawożenia oraz innych zabiegów agrotechnicznych pozwalają na osiągnięcie większej kontroli nad produkcją.


Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.

Proponowane artykuły:
29 Sierpnia 2018, autor: Krzysztof Szymański
Ochrona roślin jesienią, to temat regularnie poruszany we wpisach na n...
22 Lipca 2019, autor: Krzysztof Szymański
W kolejnym wpisie prezentujemy kompletne rozwiązanie na chwasty w zboż...
18 Września 2017, autor: prof. dr hab. Aleksander Lisowski
Bezpieczeństwo rolników podczas pracy to temat szalenie istotny, ale w...
16 Kwietnia 2017, autor: Krzysztof Szymański
W poniższym wpisie piszemy o tym na jakie cechy należy zwrócić uwagę p...
16 Marca 2017, autor: Bartłomiej Kowalski
Herbicyd wiosenny czy wiosenne opryski poprawkowe, to tematy niejednok...
05 Grudnia 2016, autor: Krzysztof Szymański
Trudno wyobrazić sobie wyobrazić sobie funkcjonowanie bez smartfona i...