Uniwersalny herbicyd na zboża ozime

25 Sierpnia 2015
 | Kategoria: Ochrona

Jakie cechy powinien mieć idealny herbicyd? Lista wymogów jest dość długa, ale lista preparatów już niekoniecznie. Jest natomiast kilka produktów, na które warto zwrócić uwagę.

Idealny herbicyd na zboża ozime (i nie tylko) po pierwsze musi być skuteczny. Gwarancja wysokiej skuteczności na możliwie największą grupę chwastów to podstawa. Co więcej, taki preparat musi być bezpieczny dla rośliny uprawnej, wygodny w aplikacji i powinien zapewniać dużą elastyczność w odniesieniu do terminu zabiegu. Dobrze, aby gwarantował szeroki dobór roślin następczych, zawierał nowe substancje aktywne i nie powodował konieczności sporządzania mieszanin zbiornikowych.

Niestety, wiele produktów nie jest w stanie spełnić większości tak postawionych wymagań. Zdarza się, że dany herbicyd niszczy chwasty rumianowate, mak polny, ale aby zwalczyć np. samosiewy rzepaku czy chabra bławatka należy go „wzmocnić” kolejnym herbicydem. Inny preparat może radzić sobie z wymienionymi wcześniej roślinami niepożądanymi, ale skutecznie zwalcza je tylko w najwcześniejszych fazach rozwojowych (kiełkowanie - liścienie). I tak dalej...

Bizon™ jest jednym z tych preparatów, które nie nastręczają takich problemów. Nie wymaga sporządzania mieszanin zbiornikowych z innymi herbicydami, dzięki czemu jest prawdziwie kompletnym herbicydem zbożowym (w następnym wpisie napiszę więcej o tym jak Bizon radzi sobie z konkretnymi gatunkami chwastów). Niewątpliwą jego zaletą jest również dawka:  jedna, stała, niska i łatwa do odmierzenia.

Niezależnie od uprawianych zbóż ozimych, presji ze strony chwastów, gatunków roślin niepożądanych występujących na polach czy terminu zabiegu stosuje się jedną dawkę herbicydu Bizon™: 1 l/ha.

Produkty posiadające na etykiecie zakres dawek, a także mieszaniny zbiornikowe przysparzają czasami problemów, ponieważ zdarza się, że inna dawka jest zalecana do ochrony pszenicy, a inna do ochrony np. żyta. Ponadto popełniane są pomyłki w doborze właściwej dawki preparatu, dopasowanej do wielkości i zakresu zwalczanych chwastów. Skutkuje to często koniecznością prze­prowadzenia dodatkowego zabiegu korekcyjnego, co z kolei komplikuje pracę w gospodarstwie oraz zwiększa koszty produkcji.

Możliwość zastosowania Bizona™ we wszystkich zbożach ozimych zdecydowanie ułatwia dobór herbicydu w gospodarstwie. Nie trzeba kupować np. dwóch herbicydów służących do ochrony pszenicy ozimej i jęczmienia ozimego – teraz jednym preparatem można ochronić jesienią wszystkie zboża.

Na temat bezpieczeństwa dla roślin i o kilku innych kwestiach pisałem już wcześniej we wpisie "Jesienny herbicyd dla zbóż ozimych – wprowadzenie".


O Autorze: Rafał Kowalski
Wybitny specjalista w zakresie ochrony roślin. Wie chyba wszystko na temat chwastów, szkodników roślin uprawnych oraz chorób grzybowych. Ponadto autor wielu fantastycznych fotografii, które znajdziecie na blogu e-pole.pl

Proponowane artykuły:
01 Sierpnia 2016, autor: Bartłomiej Kowalski
Zaprawianie nasion umożliwia wstępną ochronę nasion przed chorobami wy...
28 Lutego 2017, autor: Krzysztof Szymański
Prezentujemy kolejny wpis poświęcony nawożeniu. Dzisiaj nawożenie azot...
31 Maja 2016, autor: Rafał Kowalski
Lancet Plus to coraz bardziej popularny herbicyd. Dlatego piszemy o ni...
28 Października 2020, autor: Paweł Talbierz
Koniec października to doskonały czas, kiedy możemy ocenić działanie n...
01 Lipca 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Odchwaszczanie pastwisk i łąk, to wymagające zadanie. Można je zrealiz...
12 Maja 2020, autor: Krzysztof Szymański
Jednym z ciekawszych rozwiązań herbicydowych, przygotowanych z myślą o...