Szkodniki w sadach – zwalczanie Reldanem

20 Czerwca 2017
 | Kategoria: Ochrona

Kilka miesięcy temu po raz pierwszy pisaliśmy o stosowaniu preparatu Reldan 225 EC w kontekście zwalczania szkodników w sadzie. W materiale "Reldan na szkodniki w sadzie" znajdziecie podstawowe informacje na temat tego środka. Dzisiaj kilka przykładów odnośnie stosowania preparatu na konkretne zagrożenia.

Owocówka jabłkóweczka

Samice owocówki składają jaja na zawiązkach owoców. Wylęgające się gąsienice wgryzają się do wnętrza owoców, gdzie następnie przechodzą rozwój. W ciągu roku rozwijają się dwa pokolenia. Gąsienice żerując wewnątrz owoców, zjadają miąższ i nasiona. Zanieczyszczają także owoce odchodami. Zaatakowane przez szkodnika owoce przedwcześnie opadają, nie nadają się do spożycia ani przechowywania.

W przypadku zwalczania owocówki jabłkóweczki najlepiej stosować Reldan w fazie rozwoju szkodnika zwanej "czarną główką". Zalecana dawka jednorazowego stosowania wynosi od 2,25 do 2,7 l/ha. Jednak w przypadku dużego nasilenia występowania szkodnika należy zastosować górną dawkę.

Owocnica jabłkowa

Uszkadza młode zawiązki jabłek. Larwa minuje zawiązki, w wyniku czego powstają na nich skorkowaciałe, opasujące smugi, które są wyraźnie widoczne na dojrzewających owocach. Starsze larwy żerują wewnątrz owoców. Jedna larwa może uszkodzić nawet do pięciu zawiązków.

Zaleca się stosowanie preparatu pod koniec opadania płatków kwiatowych, uwzględniając zróżnicowane terminy przekwitania odmian. Zalecana dawka jednorazowego stosowania wynosi od 2,25 do 2,7 l/ha. Jednak w przypadku dużego nasilenia występowania szkodnika należy zastosować górną dawkę.

Miodówka jabłoniowa

Larwy i dorosłe owady nakłuwają pąki kwiatowe, liściowe i ogonki liściowe. Uszkodzone i zniekształcone organy nie rozwijają się. Ponadto szkodniki wydzielają spadź, na której rozwijają się grzyby sadzakowe.

Zaleca się stosowanie preparatu po wylęgu wszystkich larw. Zalecana dawka jednorazowego stosowania wynosi od 2,25 do 2,7 l/ha. Jednak w przypadku dużego nasilenia występowania szkodnika należy zastosować górną dawkę.

Mszyce

Ich żerowanie powoduje uszkadzanie liści, pędów, a także zawiązków. W młodych sadach dużym zagrożeniem dla rozwoju i kondycji drzew jest także mszyca jabłoniowa. W ciągu roku może występować nawet kilkanaście pokoleń. Reldan przeciwko mszycom stosuje się po potwierdzeniu ich obecności i przekroczeniu progów szkodliwości dla danego gatunku. Zalecana dawka jednorazowego stosowania to 2,25 l/ha.

Zwójkówki liściowe

Gąsienice żerują wiosną na liściach. Uszkadzają także rozwijające się zawiązki. Latem i jesienią żerują na wyrośniętych już owocach. W ciągu roku występują w dwóch pokoleniach. Reldan stosuje się wiosną na pierwsze pokolenie zwójkówek. Zalecana dawka jednorazowego stosowania wynosi 2,7 l/ha.


Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.

Proponowane artykuły:
20 Czerwca 2016, autor: Krzysztof Szymański
Runner to nazwa preparatu, który sprawa się w walce z omacnicą oraz ow...
01 Grudnia 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Odpowiadamy na pytanie "jak dbać o pilarkę spalinową"? W pierwszym art...
21 Maja 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Stosowanie mieszanin zbiornikowych to taktyka dobrze znana rolnikom. Ł...
20 Grudnia 2019, autor: Krzysztof Szymański
Mało kto zalicza mączniaka jabłoni, do grona chorób najgroźniejszych w...
19 Września 2016, autor: Krzysztof Szymański
Rozpoznawanie siewek chwastów to często trudne zadanie. Aby je nieco u...
23 Lipca 2018, autor: Krzysztof Szymański
W dzisiejszym artykule prezentujemy Wam opinię użytkownika, który jest...