Szerokość robocza opryskiwaczy samojezdnych

01 Maj 2015
 | Kategoria: Ochrona

W celu zapewnienia dużej wydajności efektywnej w opryskiwaczach samojezdnych montuje się belki polowe o szerokości nawet do 44 m. Tak duże szerokości nastręczają poważnych kłopotów związanych z ich stabilizacją poprzeczną i utrzymaniem jednakowej wysokości nad powierzchnią pola lub roślin. W tym celu stosowane są hydrauliczne układy stabilizujące, które czasem mogą być również znakiem rozpoznawczym firmy.

Układ stabilizujący jest układem siłowników hydraulicznych i pneumatycznych, które to układy wzajemnie się kompensują i znakomicie tłumią wstrząsy i uderzenia oraz amortyzują drgania podłużne i poprzeczne maszyny - wynikające z nierówności terenu. Takie działanie znajduje praktyczne przełożenie w ograniczeniu pionowych wahań belek polowych i utrzymaniu wysokiej dokładności ich pracy.

W przeważającej większości belka polowa jest zawieszona na ramie w układzie równoległoboku, którego praca jest wspomagana sprężynami i amortyzatorami. Do stabilizacji wykorzystuje się środek ciężkości belki, co pozwala na jej samo-poziomowanie. W przypadku tak dużych belek stosuje się układy hydrauliczne, które pozwalają na ich składanie i rozkładanie oraz opuszczanie i podnoszenie. Aby zmniejszyć dynamiczną reakcje ruchu belek w układach hydraulicznych stosowane są dławiki przepływu oleju, których działanie przedłuża żywotność całego zespołu. Do skorygowania pochylenia belki wykorzystuje się dodatkowe siłowniki hydrauliczne. W przypadku dużych belek potrzebne jest odpowiednie wzmocnienie lub montaż odciągów stabilizujących. Dużą wytrzymałość belek osiąga się przez zastosowanie konstrukcji kratowej, których ramiona i przeguby są również stabilizowane.

Zmniejszenie masy belek można uzyskać przez zastosowanie elementów aluminiowych, zamiast stalowych, ale zwiększa to cenę gotowego wyrobu.

Osobliwa konstrukcja opryskiwacza marki Challenger.

Miłośnik ciekawych rozwiązań technologicznych, który od lat związany jest z tworzeniem branżowych treści. Od rozmaitych wpisów zaczynając, na zdjęciach i filmach kończąc.

Proponowane artykuły:
21 Luty 2020, autor: Bartłomiej Kowalski
Niektóre rolnicze machiny to coś więcej niż ciągnik. W pierwszym odcin...
01 Lipiec 2016, autor: Krzysztof Szymański
Czy nawożenie przedsiewne w uprawie rzepaku jest zabiegiem istotnym? Z...
16 Maj 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Ustalenie dawki cieczy roboczej na zbiornik opryskiwacza, to temat naj...
05 Grudzień 2019, autor: Krzysztof Szymański
Kilka tygodni temu opublikowaliśmy pierwszy quiz rolniczy dla miłośnik...
11 Grudzień 2019, autor: Krzysztof Szymański
Czerń krzyżowych to jedno z największych zagrożeń rzepaku jesienią. Al...
11 Grudzień 2019, autor: prof. dr hab. Aleksander Lisowski
W poniższym wpisie autor opisuje najważniejsze kwestie związane z tema...