Mapa plonowania kukurydzy w Polsce w roku 2019

Szara pleśń, czyli niszczyciel truskawki

02 Grudzień 2019
 | Kategoria: Ochrona

Może ten "morderca" to lekka nadinterpretacja, ale faktem jest, że straty w uprawach truskawek spowodowane szarą pleśnią mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Za taki stan rzeczy odpowiedzialny jest najczęściej grzyb z klasy workowców – Botrytis cinerea – stadium konidialne Botryotinia fuckeliana. Miałem okazję ostatnio zobaczyć efekty jego działania uznałem więc, że to dobry temat na wpis.

Spektrum działania tego agrofaga jest znacznie szersze zarówno w kontekście roślin, jak i atakowanych organów (m.in. łodygi, liście, kwiaty) niż wspomniane owoce truskawki. W sadownictwie szara pleśń atakuje również porzeczki, borówkę i maliny. Stanowi również zagrożenie dla winnic. Podczas przechowywania atakuje bez opamiętania. Narażone są również uprawy warzywnicze, takie jak pomidory, fasola czy sałata.

Sprawcą ataku choroby jest zwykle grzyb zimujący na martwych częściach roślin. Kiedy wiosną wzrasta temperatura oraz wilgotność powietrza, pojawiają się opady, intensywne mgły i rosy, to Botrytis cinerea odbiera to jak zaproszenie do infekcji właściwej.

W przypadku ataku (np. na truskawki), na danej części rośliny pojawiają się brązowe plamy, które z czasem się powiększają. Na zainfekowanych dojrzałych owocach można zaobserwować charakterystyczne gnijące plamy, które z czasem pokrywają się szarym pylącym nalotem. Stąd też sama nazwa.


Technika rolnicza nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik rozmaitych maszyn i urządzeń, od motocykli zaczynając na ciągnikach rolniczych kończąc. Dziennikarz, autor wielu publikacji drukowanych i elektronicznych. Absolwent SGGW w Warszawie, filmowiec z zamiłowania.

Proponowane artykuły:
19 Styczeń 2020, autor: Marek Chorzępa
Niedawno pisaliśmy o mączniaku jabłoni, czyli dość pospolitej chorobie...
13 Grudzień 2019, autor: Bartłomiej Kowalski
W trakcie okresu wegetacji roślina narażona jest na wiele niebezpiecze...
30 Listopad 2019, autor: Bartłomiej Kowalski
Ochrona upraw rolniczych, warzywniczych czy sadowniczych przed choroba...
10 Styczeń 2020, autor: Krzysztof Szymański
Jakiś czas temu pisaliśmy o szarej pleśni, ale w kontekście uprawy tru...
01 Grudzień 2019, autor: Bartłomiej Kowalski
Zboża narażone są na szereg chorób grzybowych w trakcie procesu wegeta...
01 Grudzień 2019, autor: Bartłomiej Kowalski
Łamliwość podstawy źdźbłaAgresor: Pseudocercosporella herpotrichoidesC...