Siewnik mechaniczny – budowa i działanie.

21 Marca 2016
 | Kategoria: Siew

Przyjmując, że ciągnik rolniczy jest najważniejszą maszyną rolniczą, to siewnik należy umieścić zaraz za nim – na drugiej pozycji. Fakt. Jest to maszyna wykorzystywana sezonowo, ale rola jaką pełni jest jedną z najważniejszych w prowadzeniu gospodarstwa. W końcu wszystko rozpoczyna się właśnie od zasianego nasiona...

Nie dziwi zatem fakt, że od lat można zaobserwować szybki rozwój technologiczny maszyn tego typu. Aktualna oferta producentów obejmuje bardzo wiele różnych modeli różniących się między sobą budową, poziomem zastosowanych technologii oraz wyposażeniem.

Między innymi dlatego, nawet nie będę starał się stworzyć jednoznacznej klasyfikacji wszystkich siewników rolniczych, która w pełni uwzględni różnice konstrukcyjne i przeznaczenie. Można natomiast łatwo podzielić wszystkie konstrukcje względem rodzaju mechanizmu wysiewającego.

Wysiew mechaniczny

Jest to podstawowy i najbardziej ogólny podział siewników. Dwa najczęściej spotykane rozwiązania to system mechaniczny oraz pneumatyczny. Przykładem konstrukcji wyposażonej w mechaniczny system wysiewu może być rzędowy siewnik Cami produkowany przez POM-Brodnica. Głównym elementem w takiej konstrukcji jest zbiornik nasienny ustawiony poprzecznie do kierunku pracy. W dolnej części zbiornika nasiennego umiejscowione są aparaty wysiewające ułożone prostopadle do kierunku jazdy. Nasiona przesuwające się w dół zbiornika trafiają na kołeczkowe aparaty wysiewające, które dozują odpowiednią ilość nasion i przekazują dalej przewodami nasiennymi do redlic. Aparaty wysiewające napędzane są mechanicznie od koła metrycznego (zwanego również kołem napędowym), elektrycznie lub hydraulicznie (np. Väderstadt Rapid 300). Koło w zależności od marki i modelu siewnika znajduje się z boku lub z tyłu maszyny. Toczące się podczas pracy siewnika koło napędza przekładnię wysiewającą. Przekładnia jest połączona z kołem najczęściej za pomocą wału kardana lub napędu łańcuchowego.

Innym przykładem konstrukcji wyposażonej w tradycyjny system wysiewu mechanicznego jest Lemken Saphir 7. Niebieski siewnik Lemkena może być agregowany z innymi urządzeniami (brona wirnikowa Zirkon, kompaktowy kultywator Quarz). W tym modelu aparat wysiewający połączony jest z kołem metrycznym za pomocą wału kardana i bezstopniowej przekładni w kąpieli olejowej. Model Saphir 8 jest wyposażony w silnik elektryczny napędzający wałek wysiewający.

Mechaniczny punktowy

Jednak siewniki rzędowe nie są jedynymi siewnikami z mechanicznym systemem wysiewu. Podobne rozwiązanie zastosowała firma Kverneland w modelach Monopill S i SE. Monopill jest siewnikiem punktowym przystosowanym do wysiewu otoczkowanych nasion buraka, rzepaku i cykorii. Obie wersje S i SE są to siewniki z wysiewem mechanicznym z tą różnicą, że w modelu S aparat wysiewający połączony jest z przekładnią, za której pomocą można regulować dawkę. Przekładnia napędzana jest od koła kopiującego sekcji za pomocą przekładni łańcuchowej. Natomiast w modelu SE aparat wysiewający jest napędzany silnikiem elektrycznym umieszczonym w miejscu przekładni z modelu S. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwość regulacji dawki wysiewu z kabiny ciągnika za pomocą komputera.


Miłośnik ciekawych rozwiązań technologicznych, który od lat związany jest z tworzeniem branżowych treści. Od rozmaitych wpisów zaczynając, na zdjęciach i filmach kończąc.

Proponowane artykuły:
12 Października 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Pierwsza część serii poświęconej zakupowi ciągnika. W tym materiale pi...
13 Lipca 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Chcecie zobaczyć opryskiwacz John Deere R4045 w akcji? Wystarczy klikn...
19 Marca 2018, autor: Bartłomiej Kowalski
Raz na jakiś czas umieszczam wpis z nowościami maszynowymi. Dzisiaj ro...
05 Sierpnia 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Artykuł porusza temat zwalczania omacnicy prosowianki przy wykorzystan...
14 Września 2020, autor: Krzysztof Szymański
W materiale przyglądamy się bliżej zmiennemu dawkowaniu nawozów, szcze...
04 Czerwca 2018, autor: Bartosz Tomczak
Z tego artykułu dowiesz się w jakim stopniu omacnica prosowianka może...