Ochrona zbóż jarych przed chwastami

29 Kwietnia 2016
 | Kategoria: Ochrona

Ten tekst można w zasadzie potraktować jako część drugą tematu, który rozpocząłem kilka dni temu. W pierwszym tekście "Jaki herbicyd na wiosenne poprawki?" pisałem o środku Mustang Forte™ 195 SE. Jednak nie jest to rzecz jasna środek stworzony jedynie z myślą o poprawkach. Mustang Forte™ świetnie sobie radzi jako podstawowy herbicyd w ochronie zbóż jarych przed chwastami dwuliściennymi. Aby niepotrzebnie nie powtarzać informacji o samym Mustangu Forte™ zachęcam do przeczytania pierwszego wpisu.

Ochrona zbóż jarych

Ale do rzeczy. W momencie aplikacji herbicydów w zbożach jarych, chwasty zazwyczaj są mniejsze (w porównaniu do zabiegu podstawowego w zbożach ozimych), dlatego też niższa dawka Mustanga Forte™ 195 SE: 0.8 l/ha w zbożach jarych jest wystarczająca, a możliwość dopasowania dawki preparatu do rodzaju zbóż i sytuacji na polu sprawia, że Mustang Forte 195 SE to uniwersalny herbicyd do ochrony zbóż ozimych i jarych.

Po wykonaniu zabiegu, produkt zatrzymuje rozwój roślin niepożądanych już w ciągu kilku godzin od aplikacji, następnie pojawiają się deformacje liści i łodyg oraz chlorozy (żółknięcia), widoczne najczęściej po kilku dniach i w efekcie końcowym prowadzące do zamierania chwastów.

Spośród wielu produktów stosowanych do ochrony zbóż, Mustang Forte™ 195 SE wyróżnia się nieosiągalną (to nie jest przesada) do tej pory skutecznością i ilością zwalczanych chwastów dwuliściennych występujących w zbożach ozimych i jarych. Dokładniej o skuteczności piszę w poście "Mustang Forte™ – skuteczność na chwasty". Załączam tam bardzo szczegółową tabelę chwastów i poziom skuteczności Mustanga Forte™ przeciwko nim.

Niska temperatura

Kolejną istotną zaletą Mustanga Forte™ 195 SE jest fakt, iż działa on już od 5°C! Należy jednak nadmienić, że chodzi tu o minimalną temperaturę średniodobową, która powinna wystąpić w dniu zabiegu oraz utrzymywać się przez 6 kolejnych dni po wykonaniu zabiegu opryskiwania. Jest to ważny element wyboru właściwego rozwiązania, bowiem wiele produktów do dobrego działania potrzebuje wyższych temperatur (minimum to 10°C).

Warto także wspomnieć, że w gronie herbicydów zwalczających szerokie spektrum chwastów dwuliściennych, Mustang Forte™ 195 SE jest jedynym trójskładnikowym produktem, pozwalającym utrzymać jednocześnie: bardzo wysoką skuteczność chwastobójczą, bezpieczeństwo dla zbóż oraz możliwość stosowania do fazy 2. kolanka zbóż ozimych i jarych.

W doświadczeniach rejestracyjnych, nawet podwójna dawka herbicydu (np. przypadkowe nałożenie na uwrociach) zastosowanego w optymalnych warunkach pogodowych do fazy 2. kolanka zbóż, nie uszkadzała roślin uprawnych oraz nie wpływała ujemnie na wysokość i jakość plonu.

Więcej o stosowaniu Mustanga Forte™ piszemy tutaj: "Możliwe mieszaniny z Mustangiem Forte™", "Jakie rośliny uprawiać po Mustangu Forte™?"


Miłośnik ciekawych rozwiązań technologicznych, który od lat związany jest z tworzeniem branżowych treści. Od rozmaitych wpisów zaczynając, na zdjęciach i filmach kończąc.

Proponowane artykuły:
27 Września 2017, autor: Krzysztof Szymański
Czy osiągnięcie ponad 10 ton z hektara pszenicy ozimej jest możliwe? T...
10 Maja 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Fungicyd Atlas, to rozwiązanie do zwalczania mączniaka prawdziwego zbó...
17 Sierpnia 2016, autor: Krzysztof Szymański
W związku z komentarzami użytkowników bloga e-pole.pl poruszam temat t...
08 Stycznia 2018, autor: Krzysztof Szymański
Pixxaro to jeden z najnowszych herbicydów dostępny na polskim rynku. S...
28 Lutego 2020, autor: Krzysztof Szymański
W Polsce funkcjonuje System Zbiórki Opakowań PSOR, w ramach którego w...
23 Września 2020, autor: Paweł Talbierz
Temat zwalczania chwastów jesienią nie jest tematem nowym. Jest jednak...