Ochrona rzepaku jesienią - Kerb

11 Października 2017
 | Kategoria: Nawożenie

Ochrona rzepaku jesienią, to temat, który gości na łamach naszego bloga od kilku tygodni. Zachęcamy więc na początku do zapoznania się również z materiałem "Co musisz wiedzieć o ochronie rzepaku jesienią?". Decydując się na przeprowadzenie zabiegów ochronnych w rzepaku jesienią liczba potencjalnych preparatów jest ograniczona. Do tej pory, w kontekście zabezpieczenia uprawy przed chwastami wspominaliśmy o środkach takich jak Navigator 360 SL czy Perenal 104 EC (pisaliśmy również o tym jak stosować oba). Dzisiaj poświęcimy chwilę, aby przedstawić inne rozwiązanie. Mowa o herbicydzie Kerb 50 WP, który sprawdza się w walce z chwastami jednoliściennymi i dwuliściennymi w rzepaku ozimym.

Kerb – zastosowanie

To co na pierwszy rzut oka odróżnia Kerb od wspomnianych wyżej rozwiązań, to formulacja. Preparat ten oferowany jest w postaci proszku, z którego przed zabiegiem należy przygotować zawiesinę wodną. Zastosowana tutaj substancja aktywna nosi nazwę propyzamid (związek z grupy benzonitryli) i w kilogramie preparatu jest 500 g tej substancji. Sprawdza się ona w walce z gwiazdnicą pospolitą, samosiewami zbóż czy wyczyńcem polnym. Są to chwasty wrażliwe na działanie środka. W gronie gatunków średniowrażliwych są: gorczyca polna (przy dawce 1,5 kg/ha) oraz tobołki polne.

Kerb pobierany jest przede wszystkim przez korzenie chwastów. Warto zaznaczyć, że działa on na chwasty zarówno przed wschodami, jak i po wschodach.

Termin i dawki

Zalecany termin stosowania to jesień, a dokładniej faza 5-6 liści rzepaku (BBCH 15-16). Aby zmaksymalizować efekt końcowy oprysku, najlepiej przeprowadzić go jesienią na wilgotną glebę, przed spodziewanym deszczem.

Skuteczna wskazana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 1,0-1,5 kg/ha. Natomiast maksymalna dawka jednorazowego zastosowania to 1,5 kg/ha. Zaleca się również stosowanie ok. 300-400 l wody na hektar. Najbardziej skuteczny będzie zabieg z wykorzystaniem rozpylaczy tworzących średnie krople.

Rośliny następcze

Na etykiecie produktu można przeczytać że w optymalnych warunkach glebowo-klimatycznych środek rozkłada się w ciągu sezonu wegetacyjnego i nie stwarza zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. W przypadku konieczności wcześniejszego zaorania pola (w wyniku wymarznięcia lub uszkodzenia roślin przez choroby i szkodniki), na którym stosowano Kerb można uprawiać:

Po rzepaku odchwaszczanym jesienią: ziemniaki, buraki, groch, fasolę, rzepak jary, kukurydzę i sałatę.

W przypadku zaorania rzepaku ozimego nie uprawiać wiosną zbóż i traw. Zboża i trawy można uprawiać po upływie 6-9 miesięcy od daty opryskiwania.


Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.

Proponowane artykuły:
07 Maja 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Układ jezdny w przypadku opryskiwaczy samobieżnych decyduje w wielu pr...
24 Lutego 2020, autor: Krzysztof Szymański
Effigo to preparat do zwalczania chwastów oferowany w formie koncentra...
23 Stycznia 2017, autor: Krzysztof Szymański
Metody fizyczne ochrony roślin polegają na wykorzystaniu do zwalczania...
16 Maja 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Ustalenie dawki cieczy roboczej na zbiornik opryskiwacza, to temat naj...
12 Września 2016, autor: Krzysztof Szymański
Samosiewy zbóż w rzepaku to jeden z najczęstszych problemów producentó...
02 Października 2017, autor: Krzysztof Szymański
Czerń krzyżowych to jedno z największych zagrożeń rzepaku jesienią. Al...