Ochrona kukurydzy przed szkodnikami

06 Lipca 2015
 | Kategoria: Ochrona

Ochrona przed szkodnikami jest jednym z podstawowych zabiegów w uprawie kukurydzy. Średnie straty powodowane przez szkodniki wynoszą około 20 % plonu kukurydzy, a w warunkach sprzyjających ich rozwojowi mogą być dużo większe. Uszkodzenia młodych roślin mogą być niekiedy tak duże, że zachodzi konieczność likwidacji plantacji kukurydzy.

Wzrastający areał oraz następujące ocieplenie klimatu sprzyjają rozprzestrzenianiu się i pojawianiu nowych szkodników tej coraz popularniejszej rośliny uprawnej. Oprócz szkodliwości bezpośredniej wiele z nich wykazuje szkodliwość pośrednią – powodowane przez nie uszkodzenia ułatwiają zainfekowanie roślin grzybami i wirusami, czy wtargnięcie innych szkodników.

Aby zapobiec stratom w plonach kukurydzy należy stosować łączenie wielu metod zwalczania agrofagów. Bardzo ważnym aspektem ochrony kukurydzy przed chorobami i szkodnikami jest optymalna agrotechnika uprawy. Siew kukurydzy w wieloletnim zmianowaniu z innymi roślinami uprawnymi obniża liczebność szkodników i częstość występowania chorób. Ważne jest także zwalczanie chwastów, stosowanie głębokiej orki i podorywki, a w przypadku zagrożenia masowymi pojawami szkodników użycie odpowiednich środków chemicznych.

Pamiętać należy także o doborze odpowiednich mieszańców kukurydzy, mniej podatnych na ataki szkodników i porażanie przez choroby.

PS. Przygotowaliśmy czarną listę szkodników kukurydzy: część 1, część 2, część 3.


Miłośnik ciekawych rozwiązań technologicznych, który od lat związany jest z tworzeniem branżowych treści. Od rozmaitych wpisów zaczynając, na zdjęciach i filmach kończąc.

Proponowane artykuły:
13 Lutego 2017, autor: Krzysztof Szymański
Oprócz fizycznych, chemicznych czy agrotechnicznych metod ochrony rośl...
22 Marca 2020, autor: Krzysztof Szymański
Kilka tygodni temu pisaliśmy po raz pierwszy na temat technologii zapr...
11 Lipca 2016, autor: Krzysztof Szymański
W związku z tym, iż uprawa buraka jest coraz trudniejsza pod względem...
22 Maja 2018, autor: Bartłomiej Kowalski
Specjaliści z Cortevy opracowali rozwiązanie, które maksymalizuje bezp...
24 Sierpnia 2017, autor: Krzysztof Szymański
Temat "ochrona rzepaku" pojawiał się na naszym blogu wiele razy. Tym r...
09 Maja 2016, autor: Krzysztof Szymański
Drosophila suzukii, czyli muszka plamoskrzydła, to insekt stanowiący z...