Ochrona kukurydzy przed szkodnikami

06 Lipca 2015
 | Kategoria: Ochrona

Ochrona przed szkodnikami jest jednym z podstawowych zabiegów w uprawie kukurydzy. Średnie straty powodowane przez szkodniki wynoszą około 20 % plonu kukurydzy, a w warunkach sprzyjających ich rozwojowi mogą być dużo większe. Uszkodzenia młodych roślin mogą być niekiedy tak duże, że zachodzi konieczność likwidacji plantacji kukurydzy.

Wzrastający areał oraz następujące ocieplenie klimatu sprzyjają rozprzestrzenianiu się i pojawianiu nowych szkodników tej coraz popularniejszej rośliny uprawnej. Oprócz szkodliwości bezpośredniej wiele z nich wykazuje szkodliwość pośrednią – powodowane przez nie uszkodzenia ułatwiają zainfekowanie roślin grzybami i wirusami, czy wtargnięcie innych szkodników.

Aby zapobiec stratom w plonach kukurydzy należy stosować łączenie wielu metod zwalczania agrofagów. Bardzo ważnym aspektem ochrony kukurydzy przed chorobami i szkodnikami jest optymalna agrotechnika uprawy. Siew kukurydzy w wieloletnim zmianowaniu z innymi roślinami uprawnymi obniża liczebność szkodników i częstość występowania chorób. Ważne jest także zwalczanie chwastów, stosowanie głębokiej orki i podorywki, a w przypadku zagrożenia masowymi pojawami szkodników użycie odpowiednich środków chemicznych.

Pamiętać należy także o doborze odpowiednich mieszańców kukurydzy, mniej podatnych na ataki szkodników i porażanie przez choroby.

PS. Przygotowaliśmy czarną listę szkodników kukurydzy: część 1, część 2, część 3.


Miłośnik ciekawych rozwiązań technologicznych, który od lat związany jest z tworzeniem branżowych treści. Od rozmaitych wpisów zaczynając, na zdjęciach i filmach kończąc.

Proponowane artykuły:
10 Lipca 2017, autor: Rafał Kowalski
Szkodniki upraw, to temat kolejnego fotoreportażu Rafała Kowalskiego,...
27 Października 2016, autor: Krzysztof Szymański
Suszenie kukurydzy to temat bardzo ważny, dlatego w ramach cyklu artyk...
04 Czerwca 2018, autor: Bartosz Tomczak
Z tego artykułu dowiesz się w jakim stopniu omacnica prosowianka może...
11 Lipca 2016, autor: Krzysztof Szymański
W związku z tym, iż uprawa buraka jest coraz trudniejsza pod względem...
12 Grudnia 2016, autor: Bartłomiej Kowalski
Rozkruszki występują na całym świecie, wszędzie tam, gdzie żyje człowi...
02 Kwietnia 2017, autor: Rafał Kowalski
Rozpoczynamy cykl wpisów "Co na polach?", w którym będziemy systematyc...