Nawożenie wgłębne – wprowadzenie

21 Listopada 2016
 | Kategoria: Nawożenie

Jednym z zabiegów stosowanych w bezorkowych systemach uprawy jest nawożenie wgłębne. Jest to metoda nawożenia, wedle której nawóz umieszczany jest w jednej linii pod nasionami lub z boku rzędu nasion, ale również bezpośrednio w glebie.

Specjaliści podkreślają, że nawozy aplikowane w ten sposób rozpuszczają się szybciej, dzięki czemu stanowią lepsze źródło składników pokarmowych. Młode, rozwijające się rośliny mają ułatwione ich pobieranie, ponieważ potrzebne mikro i makroelementy dostępne są w niedalekiej odległości od korzeni. Nawożenie pod korzeń wpływa również pozytywnie na zasobność gleby w składniki pokarmowe na różnych głębokościach. Dlatego ten rodzaj nawożenia nazywany jest również depozytowym. Wprowadzony do gleby nawóz jest w niej „przechowywany” do momentu, w którym zostanie wykorzystany przez roślinę. Eksperci badający ten rodzaj nawożenia podkreślają, że lepsza zasobność gleby w profilu glebowym pozytywnie wpływa na ukorzenienie roślin, a to przekłada się na lepsze pozyskiwanie składników pokarmowych i lepsze zimowanie. 

Producenci, którzy zdecydowali się na skorzystanie z omawianej metody zwracają uwagę na lepsze plonowanie uprawianych roślin, zmniejszenie stosowanych dawek nawozów oraz lepszą wegetację roślin w czasie suszy. Warto również zaznaczyć, że można taki zabieg przeprowadzić jednocześnie z siewem, a to z kolei wpływa na obniżenie kosztów produkcji. Na rynku maszyn rolniczych jest szereg urządzeń, które to umożliwiają.

Nawożenie wgłębne stosowane jest na różnych głębokościach. Te odkładane w wyższych partiach są szybciej dostępne dla rozwijających się roślin. Natomiast aplikacja nawozu do głębszych partii gleby sprawia, że są one dostępne w kolejnych latach.

Na rynku jest co najmniej kilka różnych kombinacji maszynowych umożliwiających wgłębną aplikację nawozu. Jedną z opcji jest wykorzystanie agregatu uprawowego połączonego z dedykowanym siewnikiem umożliwiającym przeprowadzenie takiego zabiegu. Wgłębna aplikacja nawozu możliwa jest również podczas siewu. Wykorzystywane są do tego odpowiednio wyposażone siewniki.


Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.

Proponowane artykuły:
08 Grudnia 2019, autor: Krzysztof Szymański
W kolejnym wpisie poświęconym uprawie rzepaku opisujemy następne dostę...
24 Października 2017, autor: Krzysztof Szymański
Po raz kolejny na blogu e-pole.pl poruszamy kwestię nawożenia azotem....
01 Lipca 2016, autor: Krzysztof Szymański
Czy nawożenie przedsiewne w uprawie rzepaku jest zabiegiem istotnym? Z...
18 Lipca 2016, autor: Krzysztof Szymański
Stabilizatory azotu to temat, który dość obszernie poruszaliśmy na nas...
12 Sierpnia 2020, autor: Bartłomiej Kowalski
Dawno temu, blisko początków bloga e-pole napisałem dwa wpisy poświęco...
19 Marca 2018, autor: Bartłomiej Kowalski
Raz na jakiś czas umieszczam wpis z nowościami maszynowymi. Dzisiaj ro...