Mechaniczne metody ochrony roślin

11 Grudzień 2019
 | Kategoria: Ochrona

Oprócz fizycznych, chemicznych czy agrotechnicznych metod ochrony upraw przed szkodnikami są również metody mechaniczne. Często są to najprostsze rozwiązania, co wcale nie oznacza, że mało skuteczne. W wielu przypadkach są to sposoby stosowane od wielu lat. Jednak niektóre z nich wymagają dużych nakładów pracy. Mechaniczne metody ochrony roślin przed szkodnikami polegają głównie na mechanicznym niszczeniu zagrożeń lub niedopuszczeniu ich do roślin na polu czy płodów rolnych przechowywanych w magazynie.

Odstraszacze itp.

W przypadku większych zwierząt stawia się często ogrodzenia. Przykładowo siatka o wysokości powyżej 1,3 m z rozpiętym drutem kolczastym zabezpieczy uprawę przed zającami, królikami, dzikami czy sarnami. Te ostatnie potrafią dać się we znaki sadownikom. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być ochrona pni drzew poprzez owijanie plastikową folią lub słomą.

Sadownicy (choć nie tylko) muszą zmagać się z ptactwem, które jest dużym zagrożeniem dla upraw owocowych. Stosuje się do tego kilka rozwiązań. Najbardziej popularne metody mają odstraszać ptaki, a można to osiągnąć poprzez rozstawianie “strachów” (m.in. przedstawiających ptaki drapieżne), kolorowych wstążek, szmatek, elementów błyszczących, a także wypchanych ptaków drapieżnych. W przypadku ochrony magazynów i innych pomieszczeń wykorzystuje się także metalowe repelenty montowane na parapetach i zadaszeniach. Innym rozwiązaniem jest zakładanie siatek w oknach i innych otworach budynków. W zależności od gatunku ptaka, przed którym planuje się ochronić magazyn stosuje się różne rozmiary oczek w siatkach. Siatki stosuje się również na drzewach owocowych.

A co z mniejszymi?

W przypadku mniejszych szkodników jak np. stonka ziemniaczana również stosowano metody mechaniczne. Mówiąc dokładniej dorosłe osobniki były zbierane i zabijane. Jednak z uwagi na dużą pracochłonność tego zabiegu stosuje się go jedynie na małych plantacjach i w przydomowych ogródkach.

Jeśli zagrożenie w magazynie czy przechowalni stanowią gryzonie, np. myszy, to wśród najpopularniejszych rozwiązań mechanicznych są łapki i pułapki żywołowne. W przypadku gryzoni pułapki można zakupić gotowe w sklepie, ale są również konstrukcje, które można zbudować własnoręcznie. Należą do nich pułapki na owady czy ślimaki, które wykonuje się ze zużytych butelek plastikowych, desek czy blachy.


Administrator serwisu e-pole.pl, miłośnik długich wędrówek z aparatem pod pachą.

Proponowane artykuły:
30 Listopad 2019, autor: Bartłomiej Kowalski
Bez zbędnych wstępów prezentujemy ostatnią część czarnej listy szkodni...
11 Grudzień 2019, autor: Bartłomiej Kowalski
Ci którzy mieli okazję czytać teksty na naszym blogu już w ubiegłym ro...
11 Grudzień 2019, autor: Rafał Kowalski
Zbliżamy się do zakończenia zabiegów ochronnych w rzepakach. Rzepaki z...
08 Marzec 2020, autor: Krzysztof Szymański
W ubiegłym roku oprócz tekstów pisanych na blogu e-pole raz na jakiś c...
08 Grudzień 2019, autor: Krzysztof Szymański
Uprawy rzepaku ozimego narażone są na zagrożenie ze strony wielu gatun...
11 Grudzień 2019, autor: Krzysztof Szymański
W jednej z publikacji Głównego Urzędu Statystycznego podsumowano rolni...