Mechaniczne metody ochrony roślin

13 Lutego 2017
 | Kategoria: Ochrona

Oprócz fizycznych, chemicznych czy agrotechnicznych metod ochrony upraw przed szkodnikami są również metody mechaniczne. Często są to najprostsze rozwiązania, co wcale nie oznacza, że mało skuteczne. W wielu przypadkach są to sposoby stosowane od wielu lat. Jednak niektóre z nich wymagają dużych nakładów pracy. Mechaniczne metody ochrony roślin przed szkodnikami polegają głównie na mechanicznym niszczeniu zagrożeń lub niedopuszczeniu ich do roślin na polu czy płodów rolnych przechowywanych w magazynie.

Odstraszacze itp.

W przypadku większych zwierząt stawia się często ogrodzenia. Przykładowo siatka o wysokości powyżej 1,3 m z rozpiętym drutem kolczastym zabezpieczy uprawę przed zającami, królikami, dzikami czy sarnami. Te ostatnie potrafią dać się we znaki sadownikom. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być ochrona pni drzew poprzez owijanie plastikową folią lub słomą.

Sadownicy (choć nie tylko) muszą zmagać się z ptactwem, które jest dużym zagrożeniem dla upraw owocowych. Stosuje się do tego kilka rozwiązań. Najbardziej popularne metody mają odstraszać ptaki, a można to osiągnąć poprzez rozstawianie “strachów” (m.in. przedstawiających ptaki drapieżne), kolorowych wstążek, szmatek, elementów błyszczących, a także wypchanych ptaków drapieżnych. W przypadku ochrony magazynów i innych pomieszczeń wykorzystuje się także metalowe repelenty montowane na parapetach i zadaszeniach. Innym rozwiązaniem jest zakładanie siatek w oknach i innych otworach budynków. W zależności od gatunku ptaka, przed którym planuje się ochronić magazyn stosuje się różne rozmiary oczek w siatkach. Siatki stosuje się również na drzewach owocowych.

A co z mniejszymi?

W przypadku mniejszych szkodników jak np. stonka ziemniaczana również stosowano metody mechaniczne. Mówiąc dokładniej dorosłe osobniki były zbierane i zabijane. Jednak z uwagi na dużą pracochłonność tego zabiegu stosuje się go jedynie na małych plantacjach i w przydomowych ogródkach.

Jeśli zagrożenie w magazynie czy przechowalni stanowią gryzonie, np. myszy, to wśród najpopularniejszych rozwiązań mechanicznych są łapki i pułapki żywołowne. W przypadku gryzoni pułapki można zakupić gotowe w sklepie, ale są również konstrukcje, które można zbudować własnoręcznie. Należą do nich pułapki na owady czy ślimaki, które wykonuje się ze zużytych butelek plastikowych, desek czy blachy.


Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.

Proponowane artykuły:
20 Lipca 2020, autor: Krzysztof Szymański
Jak co roku, nadszedł czas aby na blogu e-pole napisać kilka słów o ub...
30 Kwietnia 2020, autor: Bartosz Tomczak
Mszyce to znany problem. Jednak sytuacja z tym szkodnikiem nie wygląda...
15 Sierpnia 2016, autor: Krzysztof Szymański
Prezentujemy obszerny materiał dr Dave'a Daviesa przygotowany po wizyc...
19 Czerwca 2017, autor: Krzysztof Szymański
Temat "ochrona użytków zielonych" systematycznie pojawia się na strona...
01 Maja 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
W przypadku opryskiwaczy samojezdnych szerokość robocza jest jedną z g...
16 Maja 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Ustalenie dawki cieczy roboczej na zbiornik opryskiwacza, to temat naj...