Mączniak jabłoni

20 Grudnia 2019
 | Kategoria: Ochrona

Agresor: grzyb Podosphaera leucotricha (Ellis & Everhart) Salmon

Cel: wszystkie rejony uprawy jabłoni 

Zniszczenia: Patogen atakuje wszystkie nadziemne części jabłoni. Na liściach widoczny, jako biały, mączysty nalot. W przypadku mocnego porażenia liście zwijają się wzdłuż nerwu głównego, następnie stopniowo zamierają i przedwcześnie opadają. Podobny nalot tworzy się także na pędach i kwiatach. Porażone pędy przestają rosnąć, a ich wierzchołki zamierają. Co ciekawe, porażone mogą być również jabłka. Jednak w tym przypadku zamiast nalotu, na skórce pojawiają się skorkowaciałe plamy lub siateczka.

Podosphaera leucotricha zimuje w postaci grzybni w porażonych pąkach jabłoni. Najczęściej i w największym stopniu w położonych najwyżej na pędzie – wierzchołkowym i do 4. lub 5. poniżej wierzchołka. Nie znaczy to, że niżej znajdujące się pąki nie mogą być infekowane. Wszystko zależy od odmiany i warunków uprawy, co wpływa na tempo rozwoju drzewa. W momencie, gdy łuski pąka stwardnieją, zesztywnieją i staną się skórzaste, zasiedlenie pąka przez grzyb jest już niemożliwe. Silnie porażone pąki zamierają przed rozwinięciem się. Rozwijają się przy mniejszym porażeniu, ale wyrastają z nich zdrobniałe liście również pokryte wspomnianym nalotem.

Warunki sprzyjające: Podosphaera leucotricha jest patogenem obligatoryjnym, co oznacza, że może żyć tylko na żywych tkankach roślinnych. Dlatego, jeśli przy niskiej temperaturze (poniżej -25°C) przemarzną pąki i tkanka roślinna zamrze, grzyb będący przyczyną mączniaka jabłoni zostanie także uśmiercony. Niestety, nie ma innego sposobu na ograniczenie inokulum, jak jego wymrożenie. Zasiedlone przez grzyb pąki są dużo bardziej wrażliwe na chłód, niż zdrowe. Możliwość wymrożenia chorych pąków istnieje jeszcze na przedwiośniu, gdy nagle po dość ciepłej, słonecznej aurze prowadzącej do rozhartowania drzewa, temperatura obniży się do -20°C. Jest to jednak bardzo niebezpieczne dla całej rośliny, gdyż wówczas uszkodzeniu ulegną nie tylko te chore pąki, ale także nieporażone.

Poziom zagrożenia: Mączniak jabłoni występuje w bardzo dużym nasileniu. Jest to choroba często lekceważona przez sadowników, nie należy bowiem do najgroźniejszych chorób jabłoni. Niemniej, w niektórych latach w sadach zaniedbanych może wyrządzić duże szkody.

Podatne odmiany jabłoni: ‘Cortland’ i mutanty, ‘Idared’ i mutanty, ‘Lodel’, ‘Paulared’, ‘Rome Beauty’, ‘Granny Smith’, ‘Ginger Gold’, ‘Jerseymac’, ‘Jupiter’, ‘Lobo’, ‘Redkroft’. W latach z pogodą sprzyjającą rozwojowi sprawcy mączniaka także: ‘Alwa’, ‘Ambassy’, ‘Antonówka’, ‘Celeste’, ‘Freedom’, ‘Gala’ i mutanty, ‘Geneva Early’, ‘Gloster’ i mutanty, ‘Golden Delicious’ i mutanty, ‘Honeygold’, ‘Jonagold’ i mutanty, ‘Ligol’, ‘Ligolina’, ‘Melfree’, ‘Melrose’, ‘Rubin’ i mutanty, ‘Sawa’, ‘Szampion’ i mutant.

Fot. Clemson University - USDA Cooperative Extension Slide Series, Bugwood.org

Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.

Proponowane artykuły:
14 Maja 2018, autor: Krzysztof Szymański
Dzisiaj poruszamy temat ochrony zbóż przed chorobami. A dokładniej kon...
20 Czerwca 2017, autor: Krzysztof Szymański
Szkodniki w sadach to temat poruszany do tej pory na e-polu rzadko. Na...
25 Marca 2019, autor: Krzysztof Szymański
Choroby rzepaku takie jak sucha zgnilizna kapustnych stanowią zagrożen...
22 Kwietnia 2020, autor: Krzysztof Szymański
Przedstawiamy owocówkę jabłkóweczkę, rolniczego szkodnika, który stano...
19 Stycznia 2020, autor: Marek Chorzępa
Niedawno pisaliśmy o mączniaku jabłoni, czyli dość pospolitej chorobie...
15 Kwietnia 2019, autor: Krzysztof Szymański
Tematem kolejnego wpisu na naszym blogu jest nowy środek na mszyce – C...