Kiedy stosować insektycyd Dursban?

03 Kwietnia 2016
 | Kategoria: Ochrona

Jednym z pierwszych materiałów w ubiegłym roku, który pojawił się na blogu był wpis poświęcony ochronie rzepaku przed szkodnikami, a dokładniej o samych szkodnikach “Chowaczek i słodyszek – rzepakowa mafia”. Jak nietrudno się domyślić pisaliśmy również o tym, jak przed tymi osobnikami chronić swoje uprawy – “Ochrona rzepaku przed szkodnikami wiosną”. Głównym bohaterem tego wpisu jest Dursban™ 480 EC, czyli środek owadobójczy stosowany w uprawach rzepaku, kalafiora, brokuła. Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem, ponieważ oprócz informacji na temat progów szkodliwości wspomnianych szkodników można dowiedzieć się, dlaczego akurat Dursban™ jest dobrym rozwiązaniem przy problemie szkodników w rzepaku.

Natomiast, to o czym wcześniej nie pisaliśmy to zalecenia odnośnie terminu stosowania preparatu. Termin zabiegu zależy od przebiegu pogody. Przy klasycznym przebiegu wiosny Dursban 480 EC powinien być użyty w dawce 0,6 l/ha w 10-14 dni od momentu odłowienia pierwszych chrząszczy brukwiaczka w żółtych naczyniach (więcej o tym tutaj).

Dursban 480 EC - termin zabiegu preparatem w zależności od przebiegu pogody. Wykorzystanie gazowego i wgłębnego działania Dursban 480 EC w rzepaku.

Natomiast przy spadkach temperatur od dnia, w którym przekroczony został próg szkodliwości, liczy się tylko dni ciepłe, które po zsumowaniu do 10-12 dni (faktycznie mija więcej dni kalendarzowych) wskazują optymalny termin wykonania zabiegu preparatem Dursban™ 480 EC także w dawce 0,6 l/ha. Termin zabiegu insektycydem Dursban jest "regionalny". Nie należy pochopnie wykonywać zabiegów np. na północy Polski, dowiadując się że rolnicy na południu już wykonują zabiegi.

Dursban 480 EC - termin zabiegu w zależności od przebiegu pogody. Wykorzystanie gazowego i wgłębnego działania Dursban 480 EC w rzepaku.

Dursban™ 480 EC działa długo, ponieważ “atakuje” szkodniki na trzy sposoby (kontaktowo, żołądkowo i gazowo).W wyniku działania gazowego jest możliwe jego stosowanie kilkanaście dni po nalotach chowaczy łodygowych - zwalcza także jaja złożone w łodygę lub dopiero co wylęgłe z jaj małe larwy. Z kolei w kwestii długotrwałego oddziaływania po zabiegu najważniejsze znaczenie ma działanie wgłębne na roślinie, a na szkodnika żołądkowe. Oznacza to, że po zastosowaniu preparatu szkodniki mogą pojawiać się na roślinach, są jednak zwalczane tuż po rozpoczęciu żerowania.

W praktyce rolniczej, przy prawidłowo wybranym terminie zabiegu insektycydem Dursban jesteśmy w stanie skutecznie zwalczyć nie tylko chowacze łodygowe, ale także pierwsze, najbardziej szkodliwe, naloty słodyszka rzepakowego.

Ochrona rzepaku przed szkodnikami, to ważny temat, więc będziemy do niego wracać w przyszłości.


Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.

Proponowane artykuły:
26 Października 2015, autor: Krzysztof Szymański
W poniższym wpisie skoncentruję się na przedstawieniu kilku technologi...
01 Sierpnia 2016, autor: Bartłomiej Kowalski
Zaprawianie nasion umożliwia wstępną ochronę nasion przed chorobami wy...
02 Kwietnia 2017, autor: Rafał Kowalski
Rozpoczynamy cykl wpisów "Co na polach?", w którym będziemy systematyc...
10 Maja 2017, autor: dr Sławomir Kutryś
Wiosna w tym roku jest bardzo kapryśna. Duże spadki temperatur, deszcz...
21 Maja 2017, autor: Rafał Kowalski
Rzepaki znajdują się obecnie w fazie kwitnienia i opadania płatków kwi...
11 Października 2017, autor: Krzysztof Szymański
W kolejnym wpisie, w którym poruszana jest ochrona rzepaku jesienią ko...