Jak uzyskać 10 t/ha pszenicy ozimej?

27 Września 2017
 | Kategoria: Uprawa

W 2015 roku na naszym blogu ukazał się bardzo chętnie przez Was czytany cykl artykułów “technologia 10+”. Cykl ten przygotowany przez dr Grzegorza Grochota miał na celu zwrócenie uwagi na najważniejsze czynniki wpływające na plonowanie pszenicy ozimej. A jak możecie dowiedzieć się z tych materiałów realnym do osiągnięcia celem wszystkich opisanych zabiegów jest uzyskanie plonu pszenicy ponad 10 ton z hektara.

Dobór odmian

Pierwszy materiał poświęcony jest doborowi odmian pszenicy ozimej. Jak pisze dr Grochot: "Dobór odmiany ma kluczowe znaczenie dla jakości i wysokości plonu pszenicy ozimej. Jest to temat na tyle istotny, że jego marginalizowanie jest co najmniej nierozsądne." W artykule znajdziecie klasyfikację jakości materiału siewnego oraz ciekawe zestawienie na temat tego, jakie są wymagane wartości progowe konkretnych cech w obrębie danego poziomu jakościowego.

Artykuł jest tutaj: "Technologia 10+. Dobór odmian pszenicy ozimej."

Odpowiedni siew

Drugi wpis jest nieco bardziej techniczny i w pełni poświęcony procesowi wysiewu. Można się z niego dowiedzieć m.in. jaka ilość wysiewu/obsady roślin jest wystarczająca do osiągnięcia plonów pszenicy powyżej 10 t/ha. Najważniejsze wyliczenia są przeprowadzone na konkretnym przykładzie. Dowiecie się również jaki jest aktualny światowy rekord plonowania pszenicy ozimej :)

Artykuł jest tutaj: "Technologia 10+. Siew pszenicy ozimej."

Nawożenie jesienią

Trzeci artykuł odpowiada na pytanie jak nawozić pszenicę ozimą. Nikogo nie trzeba przekonywać, że jest to jedna z kluczowych kwestii. Z resztą o nawożeniu wielu różnych upraw mogliście czytać na e-pole niejednokrotnie. Choćby tej wiosny opublikowaliśmy serię wpisów o nawożeniu wiosennym. Zatem jeśli zależy Wam na zwiększeniu plonu pszenicy ozimej, a nie czytaliście jeszcze materiałów dr Grochota, to teraz jest najlepszy moment :)

Artykuł jest tutaj: "Technologia 10+. Nawożenie jesienią pszenicy ozimej."


Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.

Proponowane artykuły:
02 Września 2016, autor: Piotr Kowalski
Sprzyjająca aura wciąż trwającego sezonu wegetacyjnego pozwoliła zebra...
17 Września 2015, autor: Rafał Kowalski
Druga część dłuższego materiału poświęconego stosowaniu herbicydu jesi...
06 Października 2020, autor: Krzysztof Szymański
Wybór najlepszej odmiany kukurydzy na ziarno nie zawsze jest łatwy. Ab...
17 Sierpnia 2016, autor: Krzysztof Szymański
W związku z komentarzami użytkowników bloga e-pole.pl poruszam temat t...
24 Października 2017, autor: Krzysztof Szymański
Po raz kolejny na blogu e-pole.pl poruszamy kwestię nawożenia azotem....
23 Kwietnia 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Przytulia czepna, rumianowate czy chabry, to chwasty pojawiające się w...