Jak uzyskać 10 t/ha pszenicy ozimej?

27 Września 2017
 | Kategoria: Uprawa

W 2015 roku na naszym blogu ukazał się bardzo chętnie przez Was czytany cykl artykułów “technologia 10+”. Cykl ten przygotowany przez dr Grzegorza Grochota miał na celu zwrócenie uwagi na najważniejsze czynniki wpływające na plonowanie pszenicy ozimej. A jak możecie dowiedzieć się z tych materiałów realnym do osiągnięcia celem wszystkich opisanych zabiegów jest uzyskanie plonu pszenicy ponad 10 ton z hektara.

Dobór odmian

Pierwszy materiał poświęcony jest doborowi odmian pszenicy ozimej. Jak pisze dr Grochot: "Dobór odmiany ma kluczowe znaczenie dla jakości i wysokości plonu pszenicy ozimej. Jest to temat na tyle istotny, że jego marginalizowanie jest co najmniej nierozsądne." W artykule znajdziecie klasyfikację jakości materiału siewnego oraz ciekawe zestawienie na temat tego, jakie są wymagane wartości progowe konkretnych cech w obrębie danego poziomu jakościowego.

Artykuł jest tutaj: "Technologia 10+. Dobór odmian pszenicy ozimej."

Odpowiedni siew

Drugi wpis jest nieco bardziej techniczny i w pełni poświęcony procesowi wysiewu. Można się z niego dowiedzieć m.in. jaka ilość wysiewu/obsady roślin jest wystarczająca do osiągnięcia plonów pszenicy powyżej 10 t/ha. Najważniejsze wyliczenia są przeprowadzone na konkretnym przykładzie. Dowiecie się również jaki jest aktualny światowy rekord plonowania pszenicy ozimej :)

Artykuł jest tutaj: "Technologia 10+. Siew pszenicy ozimej."

Nawożenie jesienią

Trzeci artykuł odpowiada na pytanie jak nawozić pszenicę ozimą. Nikogo nie trzeba przekonywać, że jest to jedna z kluczowych kwestii. Z resztą o nawożeniu wielu różnych upraw mogliście czytać na e-pole niejednokrotnie. Choćby tej wiosny opublikowaliśmy serię wpisów o nawożeniu wiosennym. Zatem jeśli zależy Wam na zwiększeniu plonu pszenicy ozimej, a nie czytaliście jeszcze materiałów dr Grochota, to teraz jest najlepszy moment :)

Artykuł jest tutaj: "Technologia 10+. Nawożenie jesienią pszenicy ozimej."


Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.

Proponowane artykuły:
02 Marca 2017, autor: Krzysztof Szymański
Plonowanie zbóż ozimych w znacznym stopniu zależy od prawidłowego nawo...
25 Sierpnia 2015, autor: Rafał Kowalski
Jakie cechy powinien mieć idealny herbicyd? Lista wymogów jest dość dł...
14 Maja 2018, autor: Krzysztof Szymański
Dzisiaj poruszamy temat ochrony zbóż przed chorobami. A dokładniej kon...
08 Lutego 2016, autor: Krzysztof Szymański
W tym materiale mówimy jak wygląda stosowanie stabilizatora azotu N-Lo...
01 Grudnia 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Odpowiadamy na pytanie "jak dbać o pilarkę spalinową"? W pierwszym art...
11 Lutego 2020, autor: Bartłomiej Kowalski
Zastanawialiście się kiedyś nad wykluczeniem orki z zabiegów polowych...