Jak ustalić dawkę na zbiornik opryskiwacza?

16 Maja 2015
 | Kategoria: Ochrona

W celu przygotowania cieczy roboczej konieczna jest znajomość wymaganej dawki środka ochrony roślin na hektar oraz wielkość przyjętej dawki cieczy opryskowej na jednostkę powierzchni pola. Zalecane dawki preparatu, jak już wspomniano, podawane są na ich opakowaniu. Natomiast dawkę cieczy opryskowej dla przyjętego ciśnienia roboczego i konkretnego rodzaju rozpylacza można obliczyć na podstawie wzoru, który znajdziecie w poprzednim tekście.

Ustalenie dawki – wzór

Znając dawkę cieczy na hektar można obliczyć ilość preparatu, jaką należy wprowadzić do zbiornika opryskiwacza: P = G⋅V/Q, gdzie: G – zalecana dawka preparatu w kg/ha lub w l/ha, V – ilość przyrządzanej cieczy w zbiorniku opryskiwacza w litrach.

Przy wprowadzaniu preparatu do zbiornika opryskiwacza należy skorzystać z rozwadniacza środków ochrony roślin. W celu dokonania rozwodnienia stosowanego środka należy nalać do zbiornika opryskiwacza wody w ilości około 20% całkowitej pojemności zbiornika, otworzyć pokrywę rozwadniacza i wsypać do pojemnika rozwadniacza środek ochrony roślin, zamknąć pokrywę i uruchomić opryskiwacz. Otworzyć zawór zasilający na układ rozwadniacza i po wypłukaniu środka zamknąć zawór oraz napełnić zbiornik wodą do żądanego stężenia cieczy.

Na koniec mycie

Dla zapewnienia prawidłowej pracy rozwadniacza należy po zakończeniu pracy dokładnie go oczyścić i wypłukać z resztek środka, a rozwodnienie środka ochrony roślin przeprowadzić bezpośrednio po jego wsypaniu do rozwadniacza, gdyż zapobiega to zaklejaniu się siatki. Puste opakowanie należy opłukać, wykorzystując do tego celu rozwadniacz.


Miłośnik ciekawych rozwiązań technologicznych, który od lat związany jest z tworzeniem branżowych treści. Od rozmaitych wpisów zaczynając, na zdjęciach i filmach kończąc.

Proponowane artykuły:
12 Października 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Pierwsza część serii poświęconej zakupowi ciągnika. W tym materiale pi...
07 Listopada 2016, autor: Bartłomiej Kowalski
W poniższym artykule prezentujemy koncepcję rozrzutników obornika z bo...
20 Września 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Kolejna część naszego cyklu poświęconego gigantycznym opryskiwaczom. T...
16 Marca 2017, autor: Bartłomiej Kowalski
Herbicyd wiosenny czy wiosenne opryski poprawkowe, to tematy niejednok...
02 Sierpnia 2016, autor: Krzysztof Szymański
Czy osiągnięcie plonu powyżej 10 t/ha w przypadku pszenicy ozimej jest...
17 Lipca 2018, autor: Krzysztof Szymański
Jedną z najważniejszych kwestii decydujących o plonie jest siew. W prz...