Herbicyd wiosenny - podstawy i przykłady

16 Marca 2017
 | Kategoria: Ochrona

Herbicyd wiosenny

Herbicydy wiosną w uprawach ozimych stosuje się zwykle w dwóch sytuacjach: jeśli nie przeprowadzono zabiegów jesienią (np. siew wykonano zbyt późno) lub gdy konieczne są wiosenne poprawki (np. zastosowany herbicyd nie zadziałał lub np. pogoda zimą sprzyjała pojawieniu się nowych chwastów; o skuteczności herbicydów nalistnych piszemy więcej tutaj). Natomiast poprawnie dobrany herbicyd wiosenny może gwarantować skuteczne rozwiązanie problemu z zachwaszczeniem.

O tym, czy wiosenny zabieg przyniesie oczekiwany skutek decyduje kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest dobór herbicydu. Jest przy tym potrzebna wiedza odnośnie gatunków chwastów występujących na danym polu oraz ich liczebności. Aby ułatwić identyfikację zagrożeń opracowano progi szkodliwości dla poszczególnych gatunków chwastów. Co więcej, szczególnie ważne są chwasty wyróżniające się dużą szkodliwością dla konkretnej uprawy. W tej sytuacji nawet nieduża liczebność może powodować straty w plonie. Bardzo przydatna okazuje się umiejętność rozpoznawania gatunków chwastów.

Rozpoznawanie gatunków chwastów 

Piszemy na ten temat nieco więcej pod kątem rzepaku w krótkim cyklu “Groźne chwasty w rzepaku cz.1” i “Groźne chwasty w rzepaku cz.2”. Szczególnie polecamy wpis “Rozpoznawanie siewek chwastów”. Warto również zaznaczyć, że kompleksową pomoc w identyfikacji chwastów zapewnia aplikacja e-pole.

Ważny jest również termin aplikacji prparatu. Zwykle herbicydy stosowane są w fazie krzewienia (maksymalnie do początku strzelania w źdźbło). Jednak jedyną wykładnią w tym kontekście są informacje zamieszczone w etykietach preparatów.

Przykłady

Lancet Plus 125 WG: ten herbicyd jest polecany do upraw pszenicy ozimej, żyta czy pszenżyta ozimego. Radzi sobie z gatunkami chwastów zarówno jedno- jak i dwuliściennych. Szczegółowe informacje można znaleźć we wpisie "Lancet Plus - wszystko co musisz wiedzieć".

Mustang Fort 195 SE: to rozwiązanie stosowane w uprawach żyta, pszenżyta ozimego, jęczmienia jarego, pszenicy jarej, owsa i mieszankach jęczmienia jarego z owsem. Jego celem jest zwalczanie chwastów dwuliściennych. Lista skutecznie zwalczanych gatunków chwastów jest bardzo długa. O tym, że ten preparat znakomicie spisuje się jako herbicyd wiosenny pisaliśmy już we wpisach "Wiosenne opryski - poprawki po zabiegach jesiennych" czy "Jaki herbicyd na wiosenne poprawki?".


Miłośnik ciekawych rozwiązań technologicznych, który od lat związany jest z tworzeniem branżowych treści. Od rozmaitych wpisów zaczynając, na zdjęciach i filmach kończąc.

Proponowane artykuły:
06 Maja 2020, autor: Bartłomiej Kowalski
W kolejnym odcinku serii poświęconej uprawie bezorkowej, prowadzący Wi...
30 Czerwca 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Z tego wpisu dowiesz się dlaczego należy odchwaszczać łąki i pastwiska...
06 Lutego 2017, autor: Krzysztof Szymański
Ochrona roślin wiosną to zagadnienie będące obecnie na czasie. W poniż...
18 Września 2017, autor: prof. dr hab. Aleksander Lisowski
Bezpieczeństwo rolników podczas pracy to temat szalenie istotny, ale w...
17 Sierpnia 2020, autor: Krzysztof Szymański
Zapraszamy Was do obejrzenia kolejnego webinaria e-pole, które w pełni...
16 Listopada 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Trzecia część serii wpisów odpowiadająca na pytanie “jaki ciągnik kupi...