Effigo – wszystko co musisz wiedzieć

24 Lutego 2020
 | Kategoria: Ochrona

Effigo to preparat do zwalczania chwastów oferowany w formie koncentratu, z którego sporządzana jest ciecz robocza. Stosowany jest nalistne aż w trzech różnych uprawach: rzepaku ozimym, buraku cukrowym oraz w cebuli. Rolę substancji aktywnej pełni tutaj chlopyralid (300 g/l).

Effigo na chwasty

Lista chwastów wrażliwych na działanie Effigo obejmuje chabra bławatka, marunę bezwonną, ostrożnia polnego, psiankę czarną, rdest plamisty, rumian polny, rumianek pospolity oraz żółtlicę drobnokwiatową. Po zastosowaniu Effigo pobierany jest przez liście chwastów. Po przedostaniu się do wnętrza roślin powoduje blokadę auksyn, czyli hormonów roślinnych odpowiedzialnych za wzrost. W efekcie następuje wstrzymanie syntezy aminokwasów. Co więcej, środek ten zakłóca proces oddychania na poziomie komórkowym.

Największą skuteczność Effigo obserwuje się stosując preparat na młode rośliny, w trakcie ich intensywnego wzrostu od fazy 2-3 liści do fazy rozety. Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,4 l/ha.

Termin i dawka

W przypadku rzepaku ozimego, przy zabiegu jesiennym zaleca się oprysk Effigo, gdy rzepak jest w fazie 4-6 liści (BBCH 14-16). Jeśli preparat stosowany jest wiosną, to zaleca się oprysk w momencie ruszenia wegetacji, jednak nie później niż do rozpoczęcia tworzenia przez rośliny rzepaku pąków kwiatowych (do BBCH 50). W obu sytuacjach zalecana dawka wynosi 0,3-0,4 l/ha.

Termin stosowania w buraku to faza 2-4 liści buraka (BBCH 12-14). Z kolei w cebuli Effigo stosuje się w fazie widocznych 3 liści (BBCH 13). Dawka zarówno w buraku, jak i w cebuli jest identyczna i wynosi 0,3-0,4 l/ha.

Na etykiecie produktu można wyczytać, iż Effigo rozkłada się w glebie w ciągu okresu wegetacji nie stwarzając zagrożenia dla roślin uprawianych następczo. W przypadku konieczności likwidacji plantacji potraktowanej środkiem na tym samym polu można uprawiać rzepak jary, zboża lub inne rośliny, w których zaleca się stosowanie preparatu Effigo.


Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.

Proponowane artykuły:
24 Października 2016, autor: Krzysztof Szymański
Stosując herbicydy doglebowe należy pamiętać o tym, że duży wpływ na s...
18 Kwietnia 2019, autor: Rafał Kowalski
Analizując powyższą tabelę, możecie zauważyć, że symbol „+++” oznacza...
17 Lipca 2018, autor: Krzysztof Szymański
Jedną z najważniejszych kwestii decydujących o plonie jest siew. W prz...
17 Września 2015, autor: Rafał Kowalski
Druga część dłuższego materiału poświęconego stosowaniu herbicydu jesi...
16 Kwietnia 2017, autor: Krzysztof Szymański
W poniższym wpisie piszemy o tym na jakie cechy należy zwrócić uwagę p...
23 Lutego 2021, autor: Paweł Talbierz
O nawożeniu azotowym rozmawiamy co roku, i mimo że jest to popularny t...