Drony w rolnictwie?

29 Grudnia 2015
 | Kategoria: Ochrona

Jednymi z najmodniejszych urządzeń w ostatnim czasie są popularne drony. Od lat szeroko wykorzystywane przez wojsko względnie niedawno zaskarbiły sobie zainteresowanie miłośników wideofilmowania oraz innych dziedzin życia codziennego. Okazuje się, że jedna z firm produkujących tego typu urządzenia widzi sens stosowania dronów w rolnictwie.

Mowa o firmie DJI, która przebojem zdobyła rynek dronów konsumenckich produkując dobrze znany model Phantom. Kilka dni temu zaprezentowano jednak zupełnie inną koncepcję o nazwie Agras MG-1.

Maszyna została wyposażona w osiem silników, z których każdy wprawia w ruch niewielkie śmigiełko. Co ciekawe, MG-1 ma 4 (nie 8) ramion przy czym na każdym z nich montowane są po dwa silniki (na składanych wspornikach). Dzięki możliwości składania urządzenie w trakcie transportu zajmuje względnie niewiele miejsca (78 cm x 78 cm x 48,2 cm).

Agros został wykonany z materiału odpornego na korozję. Urządzenie jest również wodoszczelne i pyłoszczelne. Dysze rozpylaczy umieszczono bezpośrednio pod silnikami, a preparat doprowadzany jest przewodami wykonanymi z tworzywa sztucznego. Jednostka sterująca i cała elektronika zajmuje stosunkowo niewiele miejsca w samym centrum drona. Natomiast pod "komputerem" umieszczono zbiornik na ciecz roboczą. Według producenta maszyna jest w stanie dokonać skutecznego oprysku unosząc w powietrze 10 kg cieczy roboczej.

Producent zaznacza również, że MG-1 jest zdolny wykonać zabieg na powierzchni 3-4 ha w ciągu godziny i że jest przy tym 40 razy bardziej efektywny. Ciekawe względem czego Agros jest bardziej efektywny... No chyba, że bardziej efektowny. Niestety nie ma żadnych informacji o możliwości regulacji dawki oprysku. Nie wiadomo również jak długo dron jest w stanie przebywać w powietrzu bez wymiany lub ładowania baterii. Przykładowo, model Phantom (co prawda znacznie mniejszy) może latać nie więcej niż kilkanaście minut. Pozostaje pytanie czy wspomniana wyżej wydajność uwzględnia tą kwestię.

Oczywiście stosowanie oprysków z powietrza wiąże się z całą masą innych kwestii, ale o tym już pisałem w jednym z wcześniejszych wpisów: "Atak z powietrza na omacnicę". Agros MG-1 początkowo pojawi się w ofercie chińskich dystrybutorów, a jego cena wyniesie 15 tys. dolarów, czyli około 60 tys. zł... Czy zatem drony w rolnictwie to nasza najbliższa przyszłość? Raczej nie.

Dron wg koncepcji DJI. Fot. DJI

Miłośnik ciekawych rozwiązań technologicznych, który od lat związany jest z tworzeniem branżowych treści. Od rozmaitych wpisów zaczynając, na zdjęciach i filmach kończąc.

Proponowane artykuły:
26 Stycznia 2020, autor: Bartłomiej Kowalski
Ładowarki teleskopowe, przegubowe, wózki widłowe… to maszyny, które z...
19 Października 2015, autor: Krzysztof Szymański
W artykule wyjaśniamy jak określa się skuteczność herbicydów podczas b...
27 Lutego 2017, autor: Krzysztof Szymański
Jeszcze jest trochę czasu zanim trzeba będzie przeprowadzić pierwsze w...
08 Marca 2020, autor: Krzysztof Szymański
Tematem najnowszego odcinka filmowej serii o uprawie bezorkowej są… ma...
15 Marca 2016, autor: Bartłomiej Kowalski
Jak często należy wymieniać olej w silniku? To bardzo ważne pytanie, a...
16 Stycznia 2017, autor: Bartłomiej Kowalski
"Obsługa pilarki spalinowej po użyciu" to druga część krótkiego cyklu,...