Czym zwalczać Drosophila suzukii?

09 Maja 2016
 | Kategoria: Ochrona

Drosophila Suzukii – jak zwalczać?

W rozmaitych wydaniach branżowych publikacji specjalistycznych pojawiły się informacje ostrzegające przed możliwym atakiem muszki plamoskrzydłej. Znana szerzej pod nazwą Drosophila Suzukii ma zagorzałych wrogów w postaci sadowników i ogrodników w Stanach Zjednoczonych oraz zachodniej i południowej części Europy. Jest tak mało "lubiana" między innymi przez to, że we własnym menu specjalnie nie wybrzydza. Wśród najchętniej atakowanych owoców znajdują się truskawek, maliny , a także czereśnie, wiśnie, borówki czy winogrona. Jednak ta lista jest znacznie dłuższa.

Aby poradzić sobie na czas z problemem, trzeba zabezpieczyć odpowiedni arsenał – to oczywiste. Najnowszą bronią w tym zakresie jest Spintor™ 240 SC. To środek owadobójczy w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do sporządzania zawiesiny wodnej. Substancją aktywną jest tutaj spinosad, który jest otrzymywany w wyniku fermentacji bakterii Saccharopolyspora spinosa.

Substancja działa na komórki nerwowe owadów, co prowadzi do paraliżu, a następnie do śmierci szkodników. Objawy działania środka występują w ciągu kilkunastu minut po zabiegu, definitywna śmierć szkodnika następuje po upływie kilku godzin.

Muszka plamoskrzydła i nie tylko

Spektrum zastosowania preparatu Spintor™ 240 SC jest znacznie szersze niż wspomniany problem z muszką plamoskrzydła. Może być on stosowany w różnych uprawach i niszczyć różne gatunki szkodników. Na liście celów Spintora™ oprócz Drosophila Suzukii są również: bielinek kapustnik, bielinek rzepnik, piętnówka kapustnica, wciornastek tytonowiec, wciornastek zachodni, wciornastek różówek, zwójka bukóweczka, zwójka siatkóweczka, zwójka różóweczka.

Preparat można stosować między innymi w uprawach ziemniaka, kapusty głowiastej białej, kalafiora, brokuła, cebuli, pora, ogórka, pomidora i in.

Fotografia: Spotted-wing Drosophila (Drosophila suzukii) male (15359228246)" by Martin Cooper from Ipswich, UK - Spotted-wing Drosophila (Drosophila suzukii) male. Licensed under CC BY 2.0 via Wikimedia Commons


Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.

Proponowane artykuły:
22 Marca 2017, autor: Krzysztof Szymański
W poniższym wpisie mówimy o podrabianiu pestycydów. Zwracamy uwagę na...
02 Czerwca 2020, autor: Krzysztof Szymański
Mamy dla Was ciekawy artykuł, a mówiąc dokładniej zapis rozmowy z dora...
01 Sierpnia 2016, autor: Bartłomiej Kowalski
Zaprawianie nasion umożliwia wstępną ochronę nasion przed chorobami wy...
19 Kwietnia 2016, autor: Bartłomiej Kowalski
Jak ochronić rzepak przed szkodnikami? Na początku należy kliknąć w po...
02 Kwietnia 2017, autor: Rafał Kowalski
Rozpoczynamy cykl wpisów "Co na polach?", w którym będziemy systematyc...
27 Sierpnia 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Pisaliśmy już nie raz na naszym blogu o omacnicy prosowiance. Ostatnio...