Czerń krzyżowych, postrach rzepaku i kapusty

02 Października 2017
 | Kategoria: Ochrona

Choroba: Czerń krzyżowych, nazywana również alternariozą kapustowatych lub czarną plamistością roślin krzyżowych

Agresor: grzyb z rodzaju Alternaria; głównie Alternaria brassicae, Alternaria brassiciola lub Alternaria alternata czy Alternaria raphani.

Cel: rośliny krzyżowe, m.in. rzepak (ozimy i jary), kapusta, kalafior, kalarepa, brokuł, brukiew, rzodkiewka, rzepa.

Zniszczenia: na siewkach czarnobrunatne plamy na liściach i liścieniach; może się zdarzyć, że wcześnie atakująca choroba doprowadzi do ubumarcia rośliny już w trakcie kiełkowania; objawy mogą pojawić się wszystkich organach rośliny we wszystkich stadiach rozwojowych, mowa o ciemnobrunatnych okrągłych plamach, na łodygach plamy podłużne lub owalne; plamy są lekko zagłębione; z czasem plamy powiększają się i zajmują coraz większą powierzchnię rośliny; choroba może porazić łuszczyny rzepaku wrastając do ich wnętrza, w efekcie młode łuszczyny są niszczone, a stare obumierają częściowo i pękają; następuje osypywanie nasion i oczywiste straty plonu.

Na warzywach powstają dość duże plamy o średnicy sięgającej czasem kilku centymetrów. Plamy się powiększają, tkanki wokół nich zamierają, a w liściach powstają dziury.

Warunki sprzyjające: duża wilgotność, obfite deszcze; temperatura powyżej 21 stopni C; masowy rozwój choroby występuje w czerwcu gdy utrzymuje się wysoka temperatura 21-27 stopni przez co najmniej 3 dni oraz duża wilgotność powietrza (95 do 100%) przez co najmniej 18 godzin.

Poziom zagrożenia: gdy rośliny atakowane są wcześnie, na poziomie kiełkowania, to na polach powstają puste place po zniszczonych roślinach; w przypadku gdy porażone są liście rzepaku, skutkiem jest zmniejszenie powierzchni asymilacyjnej; najgorsze jest porażenie łuszczyn o czym piszę wyżej;

W sprzyjających dla rozwoju choroby warunkach straty plonu mogą wynosić od 15 do 20%; próg szkodliwości jesienią wynosi od 20 do 30% porażonych roślin, a wiosną od 10 do 15%.

Duże straty czerń krzyżowych powoduje w uprawie kapusty głowiastej i pekińskiej, natomiast w uprawie kalafiora powoduje jego brązowienie

Uwagi: źródłem infekcji są często resztki pożniwne porażonych roślin oraz porażone nasiona.

Warto zapoznać się również z materiałem: "Co musisz wiedzieć o ochronie rzepaku jesienią?"


Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.

Proponowane artykuły:
24 Lutego 2020, autor: Krzysztof Szymański
Effigo to preparat do zwalczania chwastów oferowany w formie koncentra...
19 Kwietnia 2018, autor: Bartłomiej Kowalski
Zachęcamy do obejrzenia kolejnego filmowego poradnika, dzięki któremu...
28 Października 2020, autor: Paweł Talbierz
Koniec października to doskonały czas, kiedy możemy ocenić działanie n...
29 Maja 2018, autor: Agnieszka Gatz
Poznaj Kalendarz zbliżających się Dni Pola w 2018 roku. Sprawdź gdzie...
06 Marca 2017, autor: Krzysztof Szymański
Czy jest herbicyd odporny na deszcz oraz na inne warunki pogodowe? Do...
09 Października 2017, autor: Krzysztof Szymański
Prezentujemy podsumowanie ostatniego etapu pierwszych testów nowej sub...