Czerń krzyżowych, postrach rzepaku i kapusty

02 Października 2017
 | Kategoria: Ochrona

Choroba: Czerń krzyżowych, nazywana również alternariozą kapustowatych lub czarną plamistością roślin krzyżowych

Agresor: grzyb z rodzaju Alternaria; głównie Alternaria brassicae, Alternaria brassiciola lub Alternaria alternata czy Alternaria raphani.

Cel: rośliny krzyżowe, m.in. rzepak (ozimy i jary), kapusta, kalafior, kalarepa, brokuł, brukiew, rzodkiewka, rzepa.

Zniszczenia: na siewkach czarnobrunatne plamy na liściach i liścieniach; może się zdarzyć, że wcześnie atakująca choroba doprowadzi do ubumarcia rośliny już w trakcie kiełkowania; objawy mogą pojawić się wszystkich organach rośliny we wszystkich stadiach rozwojowych, mowa o ciemnobrunatnych okrągłych plamach, na łodygach plamy podłużne lub owalne; plamy są lekko zagłębione; z czasem plamy powiększają się i zajmują coraz większą powierzchnię rośliny; choroba może porazić łuszczyny rzepaku wrastając do ich wnętrza, w efekcie młode łuszczyny są niszczone, a stare obumierają częściowo i pękają; następuje osypywanie nasion i oczywiste straty plonu.

Na warzywach powstają dość duże plamy o średnicy sięgającej czasem kilku centymetrów. Plamy się powiększają, tkanki wokół nich zamierają, a w liściach powstają dziury.

Warunki sprzyjające: duża wilgotność, obfite deszcze; temperatura powyżej 21 stopni C; masowy rozwój choroby występuje w czerwcu gdy utrzymuje się wysoka temperatura 21-27 stopni przez co najmniej 3 dni oraz duża wilgotność powietrza (95 do 100%) przez co najmniej 18 godzin.

Poziom zagrożenia: gdy rośliny atakowane są wcześnie, na poziomie kiełkowania, to na polach powstają puste place po zniszczonych roślinach; w przypadku gdy porażone są liście rzepaku, skutkiem jest zmniejszenie powierzchni asymilacyjnej; najgorsze jest porażenie łuszczyn o czym piszę wyżej;

W sprzyjających dla rozwoju choroby warunkach straty plonu mogą wynosić od 15 do 20%; próg szkodliwości jesienią wynosi od 20 do 30% porażonych roślin, a wiosną od 10 do 15%.

Duże straty czerń krzyżowych powoduje w uprawie kapusty głowiastej i pekińskiej, natomiast w uprawie kalafiora powoduje jego brązowienie

Uwagi: źródłem infekcji są często resztki pożniwne porażonych roślin oraz porażone nasiona.

Warto zapoznać się również z materiałem: "Co musisz wiedzieć o ochronie rzepaku jesienią?"


Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.

Proponowane artykuły:
29 Sierpnia 2018, autor: Krzysztof Szymański
Ochrona roślin jesienią, to temat regularnie poruszany we wpisach na n...
01 Maja 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
W przypadku opryskiwaczy samojezdnych szerokość robocza jest jedną z g...
20 Stycznia 2021
Jedni wprost mówią, że spółdzielnie to przeżytek. Innym kojarzą się z...
29 Sierpnia 2016, autor: Krzysztof Szymański
Przedstawiamy drugą część wpisu pod tytułem: groźne chwasty w rzepaku....
01 Lipca 2016, autor: Krzysztof Szymański
Czy nawożenie przedsiewne w uprawie rzepaku jest zabiegiem istotnym? Z...