Co na polach - siewy i chowacze

02 Kwietnia 2017
 | Kategoria: Siew

Rozpoczynamy cykl wpisów "Co na polach?", w którym będziemy systematycznie zamieszczać materiały zebrane bezpośrednio z pola. Możecie oczekiwać zdjęć, komentarzy, ale również ciekawostek, a nawet materiałów wideo. Dzisiaj pierwszy wpis w postaci fotoreportażu:

Sezon się zaczął, zaczęły się zatem i siewy. Niestety pogoda nie dla wszystkich była łaskawa w ostatnich tygodniach, więc w wielu przypadkach rozpoczęcie prac na polu kończyło się zakopaniem ciągnika w błocie.

Część pól pełni obecnie rolę jezior, ponieważ poziom wody jest tam wyjątkowo wysoki. To sytuacja trudna. Niestety na polu poniżej wjazd maszynami będzie jeszcze niemożliwy przez jakiś czas.

Jak widać i tu nie było łatwo wjechać po nawożeniu azotowym:

Co więcej? Mówi się, że pierwsza jaskółka wiosny nie czyni, ale od kilku dni można spotkać na polach takie obrazki jak poniżej:

A jak wygląda sytuacja ze szkodnikami? Po 3 dniach na pierwszy rzut oka mnóstwo much... Jednak wystarczy się przyjrzeć odrobinę bliżej i okazuje się, że nie jest tak wesoło. Stan szkodników w rzepaku po trzech dniach odławiania (stan na 27.03.2017) wyglądał następująco:

Golub-Dobrzyń:

  • chowacz brukwiaczek: 4 szt.
  • chowacz czterozębny: 2 szt.
  • słodyszek rzepakowy: 1 szt.

Wąbrzeźno:

  • chowacz brukwiaczek: 3 szt.
  • chowacz czterozębny: 1 szt.
  • słodyszek rzepakowy: 1 szt.

Ważne! Więcej na temat kompleksowej ochrony rzepaku przed szkodnikami pisaliśmy tutaj: "Ochrona rzepaku przed szkodnikami - wiosna". Jednym ze skutecznych modeli ochrony jest zastosowanie preparatu Dursban 480 EC, o którym pisaliśmy tu: "Ochrona rzepaku - kiedy stosować Dursban" i tu: "Dursban - stosowanie zgodnie z nową etykietą". Inne rozwiązanie to Nurelle D 550 EC, o którym więcej będziemy pisać niebawem. Do tej pory pisaliśmy o Nurelle pod kątem stonki.


O Autorze: Rafał Kowalski
Wybitny specjalista w zakresie ochrony roślin. Wie chyba wszystko na temat chwastów, szkodników roślin uprawnych oraz chorób grzybowych. Ponadto autor wielu fantastycznych fotografii, które znajdziecie na blogu e-pole.pl

Proponowane artykuły:
10 Lipca 2017, autor: Rafał Kowalski
Szkodniki upraw, to temat kolejnego fotoreportażu Rafała Kowalskiego,...
23 Stycznia 2020, autor: Bartłomiej Kowalski
Zapraszamy na pierwszy film z dość długiego cyklu o uprawie bezorkowej...
13 Kwietnia 2016, autor: Bartłomiej Kowalski
Chowacze i słodyszek to szkodniki rzepaku, które co roku spędzają sen...
24 Marca 2020, autor: Krzysztof Szymański
Nawożenie w uprawie bezorkowej, to temat ważny i chętnie poruszany prz...
16 Listopada 2020, autor: Krzysztof Szymański
Jeśli interesujesz się uprawą kukurydzy, to warto poświęcić chwilę i o...
06 Lipca 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Temat ochrony kukurydzy przed szkodnikami poruszamy dość często. Jeśli...