Chowacz i słodyszek – szkodniki rzepaku

13 Kwietnia 2016
 | Kategoria: Ochrona

Szkodniki rzepaku

Straty powodowane przez żerujące szkodniki niejednokrotnie sięgają 50%, a w niektórych przypadkach mogą sięgać nawet więcej. Szkodnikami, które stanowią duże zagrożenie podczas wegetacji rzepaku, są chowacze łodygowe oraz słodyszek rzepakowy. By jak najskuteczniej walczyć z tymi szkodnikami, warto znać biologię tych owadów, gdyż taka wiedza będzie przydatna w doborze odpowiedniego preparatu, a także ustaleniu odpowiedniego terminu zabiegu.

Chowacz brukwiaczek

W połowie marca chrząszcze wylatują na pola rzepaku, kapusty lub rzepiku. Kilka dni od nalotu na plantację samice chowacza brukwiaczka składają jaja w górnej części pędu, w wyniku czego w okresie kwitnienia pędy rzepaku mogą ulegać deformacji. Skręcają się i mogą pojawiać się na nich niekształtne zgrubienia oraz pęknięcia. Larwy żerują wewnątrz pędu. W czasie kwitnienia dorosłe larwy wgryzają się u nasady liścia, by opuścić pęd, a następnie przepoczwarzyć się w glebie.

Chowacz czterozębny

Chrząszcz ten występuje na wszystkich uprawach rzepaku, z reguły wyrządza jednak mniejsze szkody niż chowacz brukwiaczek. Pierwsze naloty tego szkodnika pojawiają się nieco później niż chowacza brukwiaczka, a trwają aż do początku kwitnienia rzepaku. Samice składają jaja na dolnej stronie liści lub w ogonkach liściowych. Młode larwy wgryzają się do łodyg przez ogonki liściowe. W miejscach wgryzienia widoczne są charakterystyczne otwory. Na zaatakowanych roślinach zwykle nie dochodzi do zniekształceń. Jednak w późniejszym czasie następuje żółknięcie i załamywanie liści, również pędy stają się łamliwe. Zaatakowane rośliny stoją mniej pewnie i częściowo przedwcześnie dojrzewają.

Słodyszek rzepakowy

Na początku kwietnia słodyszki wylatują w wielkiej liczbie na pole rzepaku. Naloty na plantacje rozpoczynają się, gdy temperatura przekroczy 15°C. Największe szkody powodują chrząszcze, które żerują na zwartych pąkach kwiatowych, gdyż przed kwitnieniem słodyszki muszą otwierać pąki kwiatowe, by dostać się do pręcików. Uszkodzone pąki żółkną i później przeważ- nie odpadają. Po rozwinięciu się kwiatów słodyszki wyjadają tylko pylniki, najczęściej nie uszkadzają zalążni, więc łuszczyny normalnie się zawiązują.

O rozwiązaniu problemu chowaczy i słodyszka piszę w poście: "Ochrona rzepaku przed szkodnikami – wiosna".


Miłośnik ciekawych rozwiązań technologicznych, który od lat związany jest z tworzeniem branżowych treści. Od rozmaitych wpisów zaczynając, na zdjęciach i filmach kończąc.

Proponowane artykuły:
07 Września 2017, autor: Krzysztof Szymański
Aby oprysk na rzepak był skuteczny i zwalczał chwasty jedno- i dwuliśc...
13 Lutego 2017, autor: Krzysztof Szymański
Oprócz fizycznych, chemicznych czy agrotechnicznych metod ochrony rośl...
20 Czerwca 2017, autor: Krzysztof Szymański
Szkodniki w sadach to temat poruszany do tej pory na e-polu rzadko. Na...
10 Kwietnia 2017, autor: Rafał Kowalski
W kolejnym wpisie z cyklu "co na polach" prezentuję moje obserwacje od...
30 Czerwca 2020, autor: Krzysztof Szymański
Zwójki liściowe to grupa szkodników, która co roku, regularnie, w różn...
06 Marca 2017, autor: Krzysztof Szymański
Czy jest herbicyd odporny na deszcz oraz na inne warunki pogodowe? Do...