Arylex™ Active - nowa substancja aktywna

16 Maja 2017
 | Kategoria: Ochrona

Na blogu Epole staramy się publikować artykuły poradnikowe oraz takie, które dla Was, naszych Czytelników będą miały wymiar praktyczny. Znacznie rzadziej piszemy treści ciekawostkowe czy też zorientowane wokół nowości. Dzisiaj natomiast wpis, który spełnia obie powyższe funkcje. Pojawiła się bowiem na rynku nowa substancja aktywna, która ma ułatwić producentom walkę z chwastami.

Nowa substancja

Ta nowa substancja to Arylex™ Active występująca w herbicydach przeznaczonych do zwalczania chwastów dwuliściennych w zbożach i innych uprawach. Jest to syntetyczny herbicyd na bazie auksyn (grupa O w systemie klasyfikacji HRAC) i pierwszy członek nowej klasy strukturalnej syntetycznych auksyn – arylpicolinates. Arylex™ Active charakteryzuje wyjątkowy system wiązania w porównaniu do innych syntetycznych herbicydów na bazie auksyn.

Warto zaznaczyć, że mechanizm działania substancji umożliwia zwalczanie biotypów chwastów, które są odporne na mechanizmy działania innych herbicydów, takich jak inhibitory ALS, glifosat i herbicydy triazynowe.

Poniżej prezentujemy kilka cech substancji, na które warto zwrócić uwagę:

  • Szeroki zakres terminów stosowania (więcej dni z możliwością przeprowadzenia aplikacji).
  • Działa na wiele gatunków chwastów dwuliściennych i jest bardzo skuteczny.
  • Zwalcza chwasty niezależnie od temperatury.
  • Szybko rozkłada się w glebie i tkankach roślinnych, dając maksymalną elastyczność w zakresie doboru upraw następczych i płodozmianu.
  • Jest bardzo bezpieczny dla upraw – nawet w trudnych warunkach.

Arylex pod lupą

Po pobraniu przez liście i korzenie chwastów wrażliwych, cząsteczki Arylex™ są transportowane symplastycznie przez układ naczyniowy gromadząc się w stożkach wzrostu roślin. Są szybko wchłaniane do komórek rośliny, gdzie substancja aktywna „naśladuje” naturalnie występujące hormony poprzez wiązanie ich z określonymi receptorami auksyn w jądrze komórkowym – to odróżnia nową substancję od innych syntetycznych herbicydów na bazie auksyn.

Wiązanie Arylex™ z receptorami auksyn uruchamia rozkład białek represorowych, które normalnie stabilizują geny regulowane auksyną w jądrach komórkowych. Bez białek represorowych, geny regulowane przez auksynę „włączają się”, indukując kaskadę nieuregulowanego wzrostu w roślinach wrażliwych zaledwie kilka minut po zastosowaniu. W ciągu kilku godzin po zabiegu, niekontrolowany wzrost zakłóca wiele procesów rośliny doprowadzając ją do utraty normalnej funkcji wzrostu. W zaledwie kilka godzin do kilku dni, pojawiają się widoczne symptomy, które następnie nasilają się, powodując zniszczenie wrażliwych gatunków chwastów w kilka tygodni po zastosowaniu.

To jest pierwszy materiał z poświęcony Arylexowi, ale będzie ich więcej. W kolejnym wpisie poruszymy kwestię upraw w jakich może być stosowany oraz warunków stosowania.

Warto również zaznaczyć, że w okolicach Wrocławia rozpoczęto testy preparatów z Arylex Active. Relację z testów polowych można obejrzeć w formie wideo. Poniżej pierwszy odcinek:

 


Administrator naszego bloga. E-pole nie ma przed nim tajemnic. Miłośnik natury, szybkich samochodów i mglistych poranków z filiżanką kawy w ręku.

Proponowane artykuły:
20 Września 2017, autor: Krzysztof Szymański
Odpowiednie pH gleby ma kluczowy wpływa na wzrost i rozwój roślin. Wła...
08 Marca 2016, autor: Krzysztof Szymański
Kukurydza odznacza się bardzo dużymi potrzebami pokarmowymi. Dokładnie...
22 Marca 2017, autor: Krzysztof Szymański
W poniższym wpisie mówimy o podrabianiu pestycydów. Zwracamy uwagę na...
01 Maja 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
W przypadku opryskiwaczy samojezdnych szerokość robocza jest jedną z g...
02 Czerwca 2016, autor: prof. dr hab. Piotr Goliński
Kończymy cykl artykułów poświęconych ochronie łąk i pastwisk wpisem pt...
20 Kwietnia 2015, autor: Bartłomiej Kowalski
Czy wiecie, że pożądaną dawkę cieczy wypryskiwanej na hektar można uzy...